Uzayı Daha İyi Görebilmek

Uzay dediğimiz eni boyu belirsiz ucu bucağı olmayan feza boşluğu devasa bir boşluk olarak içinde milyarlarca gezegen barındıran gizemli bir yapıdır.  Yüzyıllardır İnsanoğlu Bilim ve Teknoloji araştırmalarını ilerletiyor ve bu boşlukta var olan gezegenlerde hayat arıyor. Belki de bizlerden binlerce yıl ötede olan ve çok daha gelişmiş varlıkların inini kurcalamaya çalışmak tehlikeli bir davranış olsa da insan merakına yenik düşüyor ve yeni gezegenlerde yaşam izleri arıyor. Teknoloji haberleri kategorimizde bu gün biraz dünyanın dışına çıkacağız.

Dünyadan çıkıp aya ulaşan insanoğlu Mars gezegeninin gizemine de merak saldı. Ayda yaşamın imkansız olduğu anlaşıldı ve bu kez hayat arayışları başka gezegenleri kapsamaya başladı.

Mars Gezegeninde Yaşam

Mars gezegeninde yaşam mümkün… Ama orada var olan yaşam formuna ayak uydurabilecek insan profili oluşturmak için genlerin mutasyonuna ihtiyaç var. Genler üzerinde oynanarak belki de dünyadaki oksijen oranına ihtiyaç duymayan ve farklı gazlarla da yaşamını sürdürebilecek yarı insan yarı makine yaşam formları için Mars cazibeli bir kızıl gezgen olabilir. Hiçbir gezegenin dünya kadar çekiciliği yok. Fakat dünyayı hoyratça kullanan insanın dünyanın ömrünü kısalttığı da bir gerçek… Yapıcı olmak yerine yıkıcı olmayı seçen insanoğlu gittiği her ortamın yapısını bozuyor. Milyarlarca senelik ömrü kalmadığı anlaşılan dünya gezegeninden uzaklaşmak ve farklı gezegenlerde yaşam sürdürmek uğruna milyarlarca dolar harcanarak uzaya fonksiyonlu uzay araçları gönderiliyor.

uzay--

Mini Uydular Üretildi

Küp uydular ya da mini uydular üreten insan artık çok fazla masrafa girmeden de uzayı gözetleyip inceleyebilecek. Marta Hang isimli bir üniversite öğrencisi de Cubesat Programı dahilinde avuca sığacak boyutta uydular tasarlamayı başardı. Micro uydu çok masraflı değil ve binlercesini uzaya yayarak bilgiler toplamak çok kolaylaşacak. Böylece bir araştırma projesi için milyonlarca dolar harcamaya gerek kalmayacak. Uzayı çok daha iyi görüntülemek mümkün olacak. Komşu gezegenlere bu küçük mikro uydu paketlerini salarak çok net bilgiler toplamak mümkün olacak. Kim bilir, belki de Mars gezegeninde ve diğer gezegenlerde insan kolonileri kurmak için gerekli ön bilgiler bu küp uydular sayesinde gerçekleşecek ve hayat için yeni arayışlar hız kazanacak…

uzayi-görebilmek

Etiketler, bilim ve teknoloji, cubesat programı, marta hang,mars gezegeninde yaşam, teknoloji haberleri

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like