Donanım

2017 Oruç Ne Zaman

2017 Oruç Ne Zaman

2017 Oruç Kaç Gün Kaldı. Nihayet ramazan ayı 2017 geldi. Hoş geldi. Oruç 2017 27 mayısta başlıyor. 2017 oruç 29 gün sürecek. Ardından ramazan bayramı 2017 25 haziran tarihine denk geliyor. Kadir gecesi 2017 ise 21 haziran gecesi olacak. İlk oruç 27 mayıs cumartesi olacak.
Ankara için iftar vakti orucun ilk günü için 20:15 te olacak. Orucun son günü için 20:29 da olacak. Yani 2017 oruç boyunca iftar saatleri 1-2 dakika farkla olacak.

Ramazan Bayramı 2017 Ne Zaman?

Ramazan bayramı 25 haziran pazar günü olacak. Mübarek ramazan ayı bahar aylarının sonuna denk geldi. Her yıl 10 gün geriye gidiyor. Ramazan ayı 2018 ise 17 mayıs 2018 de olacak. Ramazan ayı her yıl 10 gün geriden başlıyor. Böylece tüm yılı dolaşıyor.

Ramazan Ayı Çok Değerli
Dinimizin 5 şartından biri olan oruç tutmak her müslümana farz. Ancak hastalık varsa ve ölümcül ya da kronik hastalık varsa şeker hastalığı kanser gibi o zaman oruç farz değil. Gücü kuvveti yerinde olan insanlar için ramazan ayında oruç tutmak sıhhat bereket getiriyor. Bir çok günahın bağışlandığı bu özel ay herkese mübarek olsun. Hasta olanlar oruç tutamayacak kadar bitkin yatalak olanlar için fidye vermek icap ediyor. Fidye günlük bir fakiri doyuracak kadar yemek veya karşılığı para olarak ödeniyor. Bazı insanlar fitre  ile fidyeyi karıştırıyorlar.

 

Fidye Nedir?

Fidye oruç tutamayacak kadar hasta olan bir müslümanın , oruç tutamadığı için her gün bir fakiri doyuracak kadar ödeyeceği paradır.

Fitre nedir?

Fitre  verilirken;  ramazan sonunda aile fertleri sayılır ve onların sayısı  kadar lira buğday veya arpa ya da hurma veriliyor. Din işleri yüksek kurulu kararına göre günlük minimum fitre miktarı kişi başı için 16 lira olarak belirlenmiş. Eğer ailenizde 10 kişiye bakmakla mükellef iseniz 16×10 lira =160 lira en düşük fitre miktarıdır.  Bu miktarı bir fakire vermeniz gerekir. Ramazan bayramı gelmeden fitre verilmelidir. Bunu emreden hadisler de vardır. Fitre etrafınızdaki  fakirlere yolda kalmışlara yoksullara verilir. Fidye ise her oruç tutamadığınız gün için verilir. Eğer hem hasta hem yoksul iseniz fidye veremez durumda iseniz vermezsiniz. Aynı şekilde fitre veremeyecek kadar yoksul iseniz yine vermeniz icap etmez.

Zekat Ne Kadar 

Zekat Ne Kadar  şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza eski Türkçe diliyle yazılmış anlaşılması zor hatta imkansız bir çok yazı çıkar. Yazıları okursunuz ve hiç bir şey anlamazsınız.  Kısaca özet geçelim :  Zekat fakire yoksula çaresize yetime işsize verilir. Şafii mezhebine göre malın 1/40 oranında zekat verilir. Bu da %2.5 orana tekabül eder.  Hanefi mezhebinde %2 orana denk gelir. Eğer 10 bin lira fazladan malınız varsa  10.000. (2.5)/100 = 250 lira zekat verirsiniz.  Bir insan zekat verirken ve malını hesaplarken direkt olarak vicdanı ile baş başadır. Kıyamet gününde pişmanlık duymamak için zekat hesaplarken malını fazla fazla hesaplamak; malınıza ve canınıza bereket getirir. Sizi malın ağır külfetinden bir nebze olsun korur.  Sadece ramazan ayında değil yılın tüm zamanlarında  Fakiri yoksulu kimsesizi korumak ve kollamak her müslümanın görevidir.

Ramazanın Hikmeti 

Ramazan ayında insanlar oruç tutarlar. Aç kalırlar. İbadete daha duyarlı olurlar. Sevgi yardımlaşma merhamet paylaşma bu ayda daha da çoğalmalıdır. Gün boyu yemek yemediğiniz için mideniz ve diğer organlarınız rahatlar dinlenir. Bozuk hücreleriniz bu dönemde onarılır. Vücut kendini toparlamak için fırsat bulur. Bunlar sağlık açısından getirileridir. Bir de ahiret açısından getirileri vardır ki; saymakla bitmez. Ramazan ayında rahmet kapıları daha çok açıktır. İnsanların duaları ( insanlık hayrına hizmet ediyorsa) daha makbul olur.  Herkes bu ayda yardımlaşmaya dikkat ettiği için fakir fukaranın da karnı pek olur. Zenginler açın halinden daha iyi anlarlar.  Bir çok günah bu ayda bağışlandığı gibi; verilecek sadakalarla bir çok bela da savuşturulur. Kişi bunu fark bile etmeyebilir. Çünkü gelecekte ne olacağı insana kapalıdır. Bu ayda kadir gecesi saklıdır. Bilgisine ve ilmine güvenilir kişilerden duyduğumuz kadarı ile kadir gecesi ramazan ayının son 10 günü içinde saklıdır. 10 gecenin hepsini

5 Ev Aldım Ama Gelirim Yok

5 tane ev alan bir insan fakir bir insan değildir. O evleri istediği zaman paraya çevirebilir. Belki 1-2 ay satılmasını bekler ama o evleri nakite çevirebilir. Evlerin birinde oturur diğerleri onun mal varlığıdır.  Bir insan zekat verirken kendi malını gelirlerini kendi vicdanını da şahit tutarak ince ince hesaplar. Sonra da bu malın zekatını verir. Malının en iyisini vermek, verirken bol bol vermek insana dünyada da ahirette de kazanç sağlar.

 

Bu sene kaç gün oruç tutacağız?

Ramazan 2017 sadece 29 gün sürüyor. Yani bu sene kısmetse 29 gün oruç tutacağız. Ramazan 2018 ise 30 güne tekabul edecek. Tüm islam alemine hayırlı ve uğurlu olsun.

 

2017 Oruç Ne Zaman,2017 Oruç Kaç Gün Kaldı,Ramazan Bayramı 2017 Ne Zaman,Zekat Ne Kadar ,zekat ne kadar, 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like