YERLEŞME KANAMASI NEDİR

YERLEŞME KANAMASI NEDİR

Yerleşme kanaması halk arasında üstüne görme kanaması olarak da bilinen implantasyon kanaması hamileliğin ilk belirtilerinden sayılmaktadır. Yumurta döllendiği zaman Rahim duvarına tutunur ve döllenmenin gerçekleşmesini takiben 10 günün sonunda yerleşme kanaması ortaya çıkar lekelenme şeklinde görülen yerleşme kanaması iki veya üç gün sürebilmektedir.

 

Bazı kadınların bu sürenin adet döngüsüne rast gelmesi nedeniyle yerleşme kanamasını adet kanamasıyla karıştırdığı bilinmektedir. Halbuki yerleşme kanaması adet kanaması değildir. Aksine gebeliğin ilk belirtisidir. Yerleşme kanaması adet kanamasından ayırmanın en iyi yolu yerleşme kanaması daha kısa sürmesi ve yoğunluğunun daha az olmasıdır. Adet kanamalarında daha uzun süreli bir daha yoğun kan görülürken implantasyon kanaması adı verilen yerleşme kanaması kısa sürmektedir. Her 4 kadından birinde hamileliğin belirtisi olarak yerleşme kanaması görülmektedir. Normalde adet döngüsü dışında meydana gelen kanamaların hepsi önem arz etmektedir. Özellikle halsizlik kramp ürperme Kansızlık ateş gibi belirtilerle birlikte adet döngüsünün dışında ortaya çıkan kanamalarda mutlaka jinekologa görünmek gerekmektedir. Vajina kanaması ile birlikte ortaya çıkan karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilmektedir Bu nedenle her türlü kanama önemli olarak kabul edilip doktora görünmeyi gerektirir. Kanamanın Bir haftadan fazla sürmesi ve yoğun olması kansızlığa neden olmaktadır. Bu tür komplikasyonlardan kurtulmak için doktora danışmanız gerekir. Her yerleşme kanaması gebeliğin bir işareti midir sorusuna vereceğimiz cevap Evet olacaktır. Yumurtanın döllenmesini takip eden 12 günlük süreden sonra ortaya çıkan yerleşme kanaması gebeliğin belirtisidir. İmplantasyon kanaması olarak Tıp dilinde kullanılan bu Terim birçok kadın tarafından bilinmemektedir. Regl döngüsü dışında meydana gelen yerleşme kanaması gördüğünüzde hemen en yakın eczaneye giderek Gebelik testine faydalı olabilecek test çubukları alabilirsiniz.

 

yerlesme-kanamasi

 Yerleşme kanamasının karakteristik özelliği nedir

 

Yerleşme kanamasının karakteristik özelliği adet kanamasından farklı olarak lekeli kahverengi veya açık pembe renkte olmasıdır iki ya da üç gün süreyle kesik kesik görülebilir. Adet kanamasını boyunca çekilen  ağrı yerleşme kanaması görüldüğünde daha şiddetli ve daha uzun süreli olabilmektedir. Bazı kadınlardan kesik kesik lekeli olarak görülen yerleşme kanaması Bir hafta boyunca görülebilir. Yerleşme kanaması geçiren bayanlardan göğüs uçlarında ağrı ve şişkinlik ortaya çıkmaktan vücudun genel ısısı artmaktadır. Bazı durumlarda 39 dereceye Varan vücut ısısına rastlanabilir. Bu durumda kısa süreliğine vücutta kırgınlık halsizlik ve iştahsızlık görülebilir. Şiddetli karın ağrısı kusma bulantı yerleşme kanaması ile birlikte görülen semptomlar idrar veya kan yoluyla kolayca tespit edilebilen gebeliğin ilk belirtisi olan yerleşme kanaması görünür görünmez gebelik durumundan şüphelenmek gerekir. Kanamanın görüntülü dünden geriye doğru giderek 12 günlük süreçte cinsel birleşme olup olmadığı hatırlanmalıdır. Eğer hiçbir şekilde cinsel birleşme Olmadıysa yerleşme kanamasının altında daha başka fizyolojik hastalıklar araştırılabilir her durumda implantasyon kanaması doktora görünmeyi gerekli kılar.

Etiketler, yerleşme kanaması, impantasyon kanaması, adet kanaması, kanama, üstüne görme kanaması

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir