Sağlıklı Besinler

Metabolizmayı Arttıran Besinler

 

Metabolizmayı Arttıran Besinler

Sağlık için en önemli konulardan biri de metabolizmadır. Öyle ki vücudunuzun metabolik hızı, genel sağlığınızı belirler. Uygun metabolizmaya sahip olmak kilonuzu azaltmanıza ve daha sağlıklı bir halde kalmanıza yardımcı olacaktır. Metabolizmanız daha hızlı olduğunda vücudunuz gıdayı kolayca sindirir ve gıdadaki enerjiyi kullanır. Bu, yağın vücutta birikmesini önler. Kilo vermek isteyenler için metabolizma hızı çok önemlidir. Yavaş metabolizma, kilo verme çabalarınızı olumsuz olarak etkiler. Metabolizmanızı artırabilirseniz, enerji kullanıyor olacak ve uyurken bile yağ yakacaksınız. Bu, daha hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Egzersizler metabolizmayı arttırmanın en önemli metodu olmasına rağmen, yediğimiz yiyecek de metabolik hızı etkiler. Metabolizma hızını artıracak ve daha sade ve daha iyi görünümlü bir vücuda sahip olmanız için bazı yiyecekler vardır. İşte bazı metabolizmayı arttıran yiyecekler listesi…

 1. Meyveler

Hepimiz meyvelerin vitamin ve mineral bakımından zengin olduklarını biliyoruz ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemli olduklarını biliyoruz. Piyasada metabolizmanızı artırmaya yardımcı olan birçok meyve çeşidi kolayca bulunabilir. Çilek, portakal, şeftali, karpuz, ve üzüm mükemmel metabolizma güçlendiricileridir. Kilonuzu azaltmak isterseniz, metabolizma azaltıcı gıda maddeleri yerine diyetinize bu meyvelerden daha fazlasını ekleyin.

 • Daha iyi sonuçlar almak için daha düşük karbonhidrat içeriğine ve daha az şeker içeriğine sahip meyveleri seçin.
 • Çilek ve karpuz gibi meyveler, vücudunuzun ağırlığını arttırmadan kendinizi tok hissettiren daha fazla su ve lif içeriğine sahiptir.
 • Her zaman organik meyveleri tercih edin.

 

 1. Yeşil Çay

Yeşil çay metabolizma hızını arttırma özelliğinin yanı sıra diğer sağlık avantajlarına da sahiptir. Metabolizmanın artmasına yardımcı olan ana madde  EGCG adlı bir bileşik içerir.

 • Sıcak yeşil çay kullanabilirsiniz ya da buz üzerine demlediğiniz yeşil çayı dökün ve buzlu çay olarak kullanın.
 • Metabolizmanızı sağlıklı bir seviyeye yükseltmek için her gün en az 2-3 fincan yeşil çay tükettiğinizden emin olun.

 

 1. Ispanak

Ispanak B vitamini kompleksince zengindir ve aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu, gıdaların sindirimini iyileştirmeye yardımcı olur ve daha iyi metabolik hız sağlar. Bu yiyecek aynı zamanda uygun kas büyümesinde yardımcı olur. Vücudun kas kitlesi arttıkça metabolizma da artar. Daha fazla kas kitlesi daha hızlı kalori yakılması anlamına gelir.

 

 1. limon

Limon, sindirim sisteminizi temizleyerek metabolizmanın artmasına yardımcı olur. Vücudumuzun savunma mekanizmasını da geliştirir. Limonda bulunan C vitamini, sistemimizi temizlemeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.

 1. Yulaf unu

Bu, kilo vermek isteyenler için en iyi kahvaltı seçeneklerinden biridir. Yulaf ezmesi, lif içeriği bakımından zengindir ve vücut bu lifleri parçalamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu da vücutta depolanan fazla kaloriyi kullanmaya neden olur.

 • Yulaf ezmesi uygun metabolizma için bir engel oluşturan vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür.
 • Yulaf ezmesinde bulunan gluteni tüketmeden önce alerjiniz olmadığını kontrol edin.

 

 1. Et

Sade et, vücuttaki yağsız kasların büyümesini arttırdığı için metabolik hızın iyileştirilmesine yardımcı olur. Sade et diğer etlerden daha fazla protein içerir. Sade kaslar yağ yakmaya ve vücudunuzu yağsız ve çekici hale getirmeye yardımcı olur. Metabolizmasını arttırmak isterseniz, karbonhidrat alımını azaltın ve diyetinize daha yağsız et ekleyin.

 

 

 1. Zencefil

Zencefilin metabolizma hızlandırıcı özellikleri vardır.

 1. salatalık

Metabolizmayı artırmak için en uygun sebzeleri arıyorsanız, kaçınamayacağınız bir sebzedir. Salatalık bol su, vitamin, besin maddeleri ve lif içerir. Bu sebze vücudunuzun sulu kalmasını sağlar ve tok hissetmenizi sağlar. Onların içinde çok düşük kaloriler var.

 

 

 1. Kereviz

Kereviz Düşük kalorili sebze C vitamini, kalsiyum ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Kilo kaybı için mucize bir gıda olarak kabul edilir. Kerevizi çiğnemek için gereken kalori, kereviz yemesinden elde ettiğiniz enerjiden bile daha çoktur.

 

 1. Badem

Badem, metabolizma hızını artırmaya yardımcı olan bazı gerekli yağ asitlerini içerir. Badem yiyerek metabolizmayı hızlandırmak isterseniz, her gün bir avuç badem yiyin.

 • Kahvaltı ve öğle yemeği arasında atıştırmalık olarak badem kullanabilirsiniz.

 

 1. Fasulye

Fasulyelerde Bulunan Besin Öğeleri, Yağ Yakma Yeteneğimiz Üzerinde Etkilidir. Proteinlerce zengindirler ve tüketildiğinde daha hızlı yağ yakılmasına neden olurlar.

 • Metabolizmayı artırmak için günlük diyetinize fırında pişirilmiş veya haşlanmış fasulye ekleyin.

 

12.Kuşkonmaz

Kuşkonmaz negatif kalorili gıda olarak bilinir. İçeriğindeki kaloriyi çiğnemek ve sindirmek daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu sebzenin kalori değeri çok düşük ve bu nedenle gerçek bir metabolik güçlendiricidir.

 • Metabolizma artırıcı etkiyi arttırmak için kuşkonmazın yanında yağsız et ile de yemek pişirebilirsiniz.

 

 1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı kullanmanın sağlığa birçok faydası vardır; Bunlardan biri, hindistancevizi yağının yağ yakmayı hızlandırmasıdır. Yalnız kullanıldığında sağlanan destek daha az olacaktır.

 • Günlük yemek pişirmek için 1-2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanın.

 

 1. Kahve

Metabolik hızı artırmak isterseniz siyah kahveyi kullanmak daha iyidir. Kafein, kahve içerisindeki bileşik, küçük miktarlarda alındığında kan dolaşımını geliştirir.

 • Metabolizma için daha iyi bir güç elde etmek için şeker ve krem ​​içermeyen kahveyi kullanın.
 • Günde 3 fincandan fazla kahve almayınız.

 

 

 1. Baharatlar

Metabolizma yüklemeye yardımcı olan birçok baharat var. Baharatlar yemeklere lezzet katar ve besin içeriğini de geliştirir.

 • Karabiber, hardal, kabak biber, kakule ve tarçın gibi metabolizma destekleyicileri gibi baharatları ekleyin.

 

 1. Su

Su, tüm organlarınızı sağlıklı ve işlevsel kılan en önemli hayati kaynaktır. Vücutta yeterli su olmadığında metabolizma yavaşlar. Dolayısıyla bedeninizi nemli tutmanız gerekiyor.

 • Metabolizmayı arttırmak için en az 8-10 bardak saf su için.

 

metabolizma hızını arttıran besinler, metabolizma hızı, metabolizma nedir

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like