Otomobil

Egzos Gazları Öldürüyor

Egzos Gazları Öldürüyor

Dünyada gereğinden fazla araç var. İnsan nüfusu gittikçe artıyor. Konfor isteyen insanlar da öyle. Fakat bilim bu konforun sonuçlarından endişe duymuyor değil. Öyle ki dizel araçların egzoslarından çıkan gazların kalp krizi riskini arttırdığı söyleniyor. Bu partiküllerin akciğerlere ve kan dolaşımına katılması ile istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Hava kirliliği akciğerlerin en büyük düşmanı.

Dizel Yakıtların Zararları

Edinburg üniversitesinden bir grup bu konuyu araştırdı. İngiltere de her yıl havanın kirliliği nedeni ile ölen 50 bin erkek olduğu belirtiliyor. Bu ölenlerin %80 oranı ise dizel araçların egzoslarından çıkan partikülleri soluması nedeni ile oluyor. Nefesle alınan bu partiküller vücudun çeşitli organlarına gidiyor ve onlara zarar veriyor.

 

Dizel araçların yaydığı parçacıkların sayısını ve yoğunluğunu azaltmak için özel filtrelerin kullanılması gündemde. filtrelerin ağır araçların performansını nasıl etkileyeceği, yapılacak araştırmalarla ortaya çıkacak. Bilindiği gibi mazot-dizel yakıtlar güç için kullanılır benzinli araçlar ise hız için dizayn edilirler. Bu nedele taşıma işini yapan ağır vasıtaların durumu da düşünülmeli. Yine de insan sağlığı her şeyden daha önemli…

 

dizel yakıtlar, hava kirliliği, yakıtların zararları

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like