Kişisel Gelişim ve NLP

Kişisel Gelişim ve Özgürlük

Kişisel Gelişim ve Özgürlük

Kişisel Gelişim ve özgürlük kişinin gelişiminde dikkat edilmesi gereken ve anlaşılması gereken önemli
kavramlardır. Özgürlük insan doğasının bir parçasıdır sonradan monte edilmemiştir. Varlığının kökünden yansır. Fakat insanlar özgürlüğün pahalı olduğunu bilirler. Karşılığında size güvencesizlik ve belirsizlik getirebilir. Bunu anlatan bir Osho hikayesi ile devam edelim:

Adamın biri arkadaşını ziyaret eder. Onun evinde bir papağan beslediğini görür. Papağan çok renkli tüylere sahipmiş. Sürekli olarak “özgürlük” diye tekrarlıyormuş. Adam papağana acımış ve bir gece yarısı papağanın kafesini açıp onu avuçlarına alıp pencereden salmış. Al sana özgürlük! demiş.

 

Osho Hikayeleri Özgürlük

Gün doğmuş ve gön sonunda yeniden akşam olduğunda papağanın yeniden kafesine döndüğünü görmüş. Yine “özgürlük!” diye tekrar ediyormuş. Adam anlamış ki bu papağan özgürlüğün adını zikrediyor ama özgürlüğün kendisini istemiyormuş. Dışarıya salındığında yiyecek ve su bulması güvenilir bir sığınak bulması gerekiyormuş ve bunları bulamadığı için kafese geri dönmeyi seçmiş. Özgürlüğü diline dolayan  bazı insanlar da kendilerine tam özgürlük verildiğinde afallarlar. Özgürlük ayakları üstünde durma cesareti ister, çaba mücadele ister. Bazen Tek başına kalmayı öğrenmek ve başının çaresine bakmak gerekebilir. Papağan kafeste güvendedir. Yemeği ve suyu düzenli gelir. Soğuk havada sıcacık odadadır. Yırtıcıların onu yeme tehlikesi de yoktur. Dışarıda onu bekleyen tehlikeler vardır. Fakat o hem kafesi seçmiştir hem de özgürlük diye cıyaklamaktan vazgeçmez. Bu durum insanlarda da vardır. Kişilik bölünmesine neden olur. Bir şeyin adını çok zikrederiz ama onu elde imkanı geldiğinde korkar geri çekiliriz. Güvenliğin kıyılarında kalmayı seçeriz. Hayatın macera olduğunu kavrayamayız.  Eğer Kristoff COLOMB  güvenliği seçseydi Amerika’yı   Americo Vespucci den önce keşf edemezdi. Güvenli liman bizi güvende hissettirir. Kişisel gelişim konusunda ilerlemek isteyenlerin yolda karşılaşacağı çetin engellerden biri de istediğinin peşinden gidebilme cesaretini her şeye rağmen gösterebilme cesaretini göstermek olacaktır. Bunu aşamayanlar bunu eyleme geçirmek yerine sadece sözünü ederler ve bununla kalırlar.

 

osho hikayeleri, kişisel gelişim, özgürlük

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like