Yaşam ve Sağlık

Ne yiyeceğimizi Şaşırdık

Ne yiyeceğimizi Şaşırdık

Bilindiği gibi diyet yapanlar için az yağlı süt daima tavsiye edilir. Yağlar vücut için gerekli ama fazlası kalp krizine damar mamar tıkanıklığına vesaire neden oluyor. Evet bunu aylardır yıllardır okuyoruz. Bilincimizin bir köşesine kazıyoruz.  Ama gelin de buradan yakın bakalım:

Az yağlı süt içimi Parkinson hastalığına davetiye çıkarıyor…

Evet yanlış okumadınız birebir sebep olmasa da az yağlı süt tüketimi Parkinson hastalığına davetiye gönderiyormuş. Bu araştırmayı kim yapmış diye sorarsanız cevap şu: Harvard  TH Chan Halk Sağlığı okulundan birileri uzun ve geniş bir araştırma yapmışlar. Kayıtları incelemişler 80 bin küsür kadın ve 50 bine yakın erkek kayıtlarını 25 yıl boyunca tutulan kayıtlardan söz ediyoruz, bu kayıtları tutmuşlar ve vardıkları sonuç şu: Parkinson Hastalığına yol açan gizli sebeplerden biri de az yağlı sütmüş.  Birebir sebep değil ama tetikleyicilerden biri imiş…

 

Az yağlı sütün zararları

Az yağlı sütün bu hastalığı tetiklediği yönünde veriler var. Tabi bunlar ne kadar güvenilir bilmiyoruz. Harvard deyince akan sular durur demiyoruz. Onlar da insan hata yapabilirler. Yeri gelmişken şunu da ifade edelim: Geçenlerde kalp krizi geldiğinde sertçe öksürün algısını değiştirecek yeni bir şey ortaya atıldı. Bu yeni bilgiye göre zaten kötü durumda olan kalbi öksürükle daha fazla kötüleştirmeyin mealinde bir şeyler anlatılıyordu. O da ne kadar doğru bilmiyoruz. Bilim ve özellikle tıp biliminde bilinen bir şey bir süre sonra değişebiliyor. Yani biz de ne yiyeceğimizi ve ne içeceğimizi şaşırdık. Az yağlı süt çok tüketiliyor ve çok yağlı süt hiç tüketilmediği için bir polin mi çevriliyor acaba? Bilemiyoruz. Ancak her habere güvenip tutunmamak gerekiyor galiba. Tam yağlı sütün hem kalbe hem diyet hastalarına zararlı olduğu yönünde de araştırmalar var. Eğer bu haberlerin hepsine tam güvenir ve uygulama yaparsak aslında bizim tamamen organik doğal bir ortama taşınmamız stres mitres yapmamamız; doğa anadan beslenmemiz temiz hava solumamız filan gerekiyor da kalabalıklaşan ve gittikçe daralan betonarme dünyada böyle bir lüksü kim yakalayabilir?

Parkinson, az yağlı sütün zararları,

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like