Svami Vivekananda Kimdir

Svami Vivekananda Kimdir sorusuna cevap olarak O bir bilgedir diyebilirim. O vedanta felsefesi konusunda çok iyi yetişmiş bir bilge olarak tüm Hindistan ve Avrupa Amerika da dolaşarak ve konferanslar vererek Vedanta felsefesini anlatmak istedi. Çok genç yaşta öldü. Onu dürten şey Tanrı arayışı idi. O, buna karşı bitmez tükenmez bir istek duyuyordu. Bu isteği onu Sri Ramakrişna ya kadar götürdü. Hocası ona kendi bilgeliğini aktardı ve ufuklarını açtı. Bu bilgelikle dolan Svami Vivekananda nın kitaplarına baktığınızda, bu kadar derin bilginin bu kadar genç yaşa sığdırılamayacağını hemen anlarsınız. Bilgeler kategorimizde bilgeliği gerçekten hak eden biri olan üstad vedanta felsesini anlattığı Londra derslerinde anlattığı çarpıcı konular “ Maya ve Yanılsama” kitabında yer alıyor.

Vedanta Felsefesi

Vedanta felsefesi kolay anlaşılabilecek bir felsefe değildir. Onu anlamak için Maya kavramını da anlamak gerekiyor. Pekiyi maya nedir?  Svami Vivekananda’ya göre; maya insanla Tanrı arasındaki perdedir. Bu perde dünyadaki her bir nesne olabileceği gibi; ego kibir nefret gibi yansımaları olan şeytanın kendisi de mayadır.
Bu perdeyi aralayan yüksek sezgili insanlar, bu konuda yeterince arayış içine girerlerse; maya perdesini aralayabilirler. Zaten sadece insan bu perdeyi aralayabilir. Diğer varlıklar sadece birer figürdür. Bu oyunda asıl amaç insanın bu oyunu fark etmesi ve hayatın gerçek anlamının sezgisini kazanarak yüce yaratıcıya varmak için var gücü ile çaba göstermesidir.

İşte insanın bu bin yıllar süren acısına çeşitli felsefeler açıklamalar getirmeye çalıştılar. Kimisi tutarlı oldu kimisi hiç tatmin edici olamadı. Ancak Vedanta felsefesini incelediğinizde bir çok tutarlı tarafını göreceğinizden eminim.

 

svami vivekananda, vedanta felsefesi nedir, bilge nedir, maya nedir, maya ve yanılsama

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like