Güneş Enerjisi

Güneş Bacaları| GES Projeleri

Güneş Bacaları| GES Projeleri

Güneş Bacaları günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları arasında çok önemli bir kaynak olarak görülüyor ilk yatırım maliyetleri kilowatt başına 900 dolar olarak kabul edilen Güneş Bacaları özellikle güneşlenmenin çok olduğu ve yıl boyu sürdüğü coğrafyalarda doğaya zarar vermeden ve karbon salınımı yapmadan temiz elektrik enerjisi ihtiyacı olan bütün yerlerde kullanılabilirler. Örneğin İspanya da 50 kilovat enerji üreten Güneş bacası 10 metre çapında ve 200 metre yüksekliğindedir.

 

 Güneş bacası nasıl çalışır

Basitçe ısınan hava moleküllerinin hafiflediğini biliyoruz. Daima sıcak hava soğuk havaya doğru bir akış eğilimi gösterir. Bu da termodinamiğin kurallarından biridir. Sıcak havanın soğuk havaya doğru akışından bir hava akımı elde edilir ve bu hava akımı tribünden geçirilirse saatte 15 metre hızında bir rüzgar elde edilir ki bu sürekli Rüzgar tribünleri  döndürerek   sürekli bir elektrik enerjisi üretir. Bu sistemin temel prensibi sıcak havanın Güneş bacası kollektörlerinin altından kurtularak merkezdeki bacadan yukarıya doğru hızla çıkması esasına dayanır. Tam çıkış noktasında yerleştirilmiş olan tribünler sürekli dönüş hareketi sağlayacak elektrik enerjisinin üretimi sağlanır. Avustralya’da kurulmuş olan Güneş bacası 1 kilometre yükseklikte ve 130 metre çapında olup 200.000 kilowatt elektrik enerjisi üretmektedir. Ülkemizde Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Süleyman Demirel Üniversitesi güneş bacaları Bu sistemin küçük bir  prototipi yapılmıştır. Ayrıca Mersin güneş bacası da faal olarak elektrik üretmeye devam etmektedir. Güneş Bacaları ısıl enerjiyi kinetik yani hareket enerjisine ve Oradan da elektrik enerjisine çevirir. Bu sistemi ilk olarak 1978 yılında Üniversitesi’nden bir profesör bulmuştur.  Prof. Schlaich isimli profesör güneş bacaları sistemlerini ilk kez ortaya atan kişidir.

 

 Güneş Bacaları nasıl çalışır

Basitçe etrafı daire şeklinde vektörler ile donatılmış ve ortada Uzunca bir baca şeklinde olan bu sistemde kollektörler güneşin ısısını toplarlar ve kollektörlerin altındaki hava sıcaklığı hızla yükselmeye başlar yükselen bu sıcaklık nedeniyle hava molekülleri kaçacak yer arar. Bacadan kolayca çıkış sağlanır ve bu da bir hava akımı oluşturur. Tam da bu noktada yerleştirilen tribünler kararlı bir dönüş hareketi sağlarlar. Elbette bu sistem gündüz verimli bir şekilde çalışmaktadır. Sistemin gecede verimli şekilde çalışmasını sağlamak için kollektörlerin altına su ile doldurulmuş tüpler yerleştirilir Böylece gündüz bu tüpler ısınırlar gece ısılarını havaya vererek kollektörlerin altındaki havanın sıcak kalmasına yardımcı olurlar Böylece gecede elektrik üretilmiş olur. Güneş Bacaları sisteminde kullanılan kollektörler yaklaşık olarak 2 metre yükseklikte olabilir bu geniş dairesel alanda yaz kış seracılık yapılabilir Çünkü hava sıcaklığı sürekli 50 derecenin üstünde olmaktadır Bu da seracılık için mükemmel bir hava koşulu demektir.

Baca ve Rüzgar İlişkisi

 

Bacanın çok yüksek olması şiddetli rüzgarların maruz kalması demek oluyor bu rüzgarların Bacayı devirmemesi için Çelik halatlarla baca bağlanabilir ya da bacağının Yükseliş noktasına esnek yapılar yerleştirilerek bacağının beli bir eğime Kadar eğilmesine izin verilir. Bu konu inşaat mühendisleri alanına girer.

Güneş Bacaları Hesabı

Güneş bacaları hesabı şöyle yapılabilir. 1 kw için 900 dolar kurulum imalatı olduğunu var sayarsak;

1000 kW tesis için 900.000 dolar maliyet gerekecektir. Fakat üretilen bu elektrik devlete satılacağı için satış kaygısı yoktur. Devletin elektrik alış tarifesi 0.093 dolar olarak kabul edilirse ve saat başı 1000 kW üretim varsa

1000 kW 93 dolar saat başı gelir getirir demektir. Günde 2223 dolar gelir elde edilebilir. Bu hesaba göre yıl bazında 365 X 2232 dolar=814680 dolar maksimum yıllık gelir elde edilir demektir. Elbette sistemin bazı masrafları da olacaktır. Aksamalar ve masraflar yarı yarıya hesap edilirse  900.000 dolara mal edilen bir 1000kW tesis; saat başı 1000 kW ürettiğinde 1 yıl  veya en kötü 2 yıl içinde içinde tüm maliyeti sıfırlar ve kara geçer. Sonraki 60 yıl boyunca her yıl brüt 814680 dolar gelir getirebilir. Aşağıda tahmini güneş baca maliyeti için bir tablo oluşturulmuştur. Tabloya bakarak  teknoguncel.net farkıyla güneş bacası santrali kurmakla ilgili mali kaygılarınızı giderebilirsiniz.  kurulacak güneş bacası maliyeti ilk kurulum maliyeti  tablosuna bakarken yüksek olsa da yüksek gelir getiren santrallerin yüksek kapasiteli olması gerektiği düşüncesini göz ardı etmeyiniz.  görüldüğü gibi 100 kW santral kurarsanız masraflarınızı bile karşılamayabilir. Verilen gelir maksimum ve brüt olarak hesaplanmış.  buna karşın 1000 kW yani 1 MW santral size aşağı yukarı  800 bin dolar brüt gelir getirebilir.

Güneş Bacaları Maliyeti

 

 

 

 

GES Devlet Teşvikleri

GES proje Devlet teşvikleri oldukça cazip tekliflerdir. Kurulum maliyetinin %70 ini kredi vererek karşılamak; alınacak demirbaş ürünlerden KDV almamak; geri ödemede  yasal faizin yarısını ödemeniz gibi ve uzun vadede ödeme gibi cazip teşvikler var. Ancak GES projeleri için devletin izin verdiği bölgelerin araştırılması gerekir.  Teşvikler sürekli güncellenebileceği için GES projeleri Devlet Teşvikleri sürekli takip edilmelidir.  Yeni bir gelişmeye göre; devlet 10 kW a kadar GES sistemlerinin kurulmasına izin vermiş görünüyor. Böylece vatandaşlar enerji üretip devlete satabilecekler. Bu güzel gelişme ile birlikte her eve GES güneş enerji panelleri ya da değişik GES projeleri uygulanabilir.

 

Apartmanda yaşıyorsanız veya sitelerde ikamet ediyorsanız siz de GES projesinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulama ile vatandaşlar güneşten kendi elektrik ihtiyacını kolayca karşılayabileceği gibi; üretim fazlası enerjiyi de şebekeye satabilecek. Vatandaşlar GES sistemi kurmak için şebeke işletmelerine başvuruda bulunmalı ve verilen cevaba göre tesisi kurmalıdır. Sonra da bu sistemin şebekeye bağlanması aşaması var.

GES Fotovoltaik sistemler

 

GES fotovoltaik sistemler; başınızı ağrıtmadan kısa bir şekilde açıklamak gerekirse , güneş enerjisinden DC akım elde eder ve akülerde depolar. Bu enerji invertör yardımı ile AC akıma çevrilir. Evlerde kesintisiz kullanılır. Ancak evde ne tür cihaz kullandığınızı bilmeniz gerekir. Hepsinin hesabını Watt cinsinden toplamalı ve elde ettiğiniz değer; atıyorum/sallıyorum 10 kW/sa çıkarsa demek ki size saatte 10 KW dan daha fazla enerji verecek bir sistem gerekecek. eğer size 10 kW lazımsa 12-13 kW üretecek bir sistem kurmalısınız. Sonra bu sistemin kışın verimi düşüktür. Şehir şebekesinden enerji almanız gerekir. Fotovoltaik sistemlerin verimi düşüktür. Maliyeti pahalıdır. Malzemelere verilen garanti süreleri kısadır. Tahmini olarak bir ev için 15 bin liraya bir sistem kuracaksınız ancak akülerin 2 yılda bir değişmesi de gerekebileceğini unutmayalım! Bu ek bir maliyettir. Eğer bir yılda siz 15 bin lira elektrik faturası ödüyorsanız bu sistem iyi olabilir. Ancak ayda 100 lira ödüyorsanız yılda 1200 lira olur ve zaten sistem deforme olana kadar ödediğiniz 15 bin lirayı zar zor güneşten karşılarsınız. Avantajı ise şudur ;  ilk bahar ve yaz aylarında sistem çalıştıkça elektrik kesintisi ve dalgalanması yaşamazsınız.  Bir diğer avantajı da dağda yaylada çadırda gezide plajda tatil köyünde aydınlanma ve cep telefon şarjını sağlamak için böyle seyyar sistemler alabilirsiniz.  Ya da elektriğin gitmediği dağ başında tarım hayvancılık yapıyorsanız ve ıssız yerlerde yerleşik hayat sürüyorsanız GES fotovoltaik sistemler bulunmaz nimetlerdir.

 

 

Güneş Bacası Daha Avantajlı

Diyelim ki bir köydesiniz. 10 hane birleşerek 50kW bir güneş bacası santrali kurabilirsiniz. ( izin alarak) …  Bu sistem size 45000 dolara mal olacak. Oooo çok pahalı öyle şey mi olur? Demeyin kardeşim okuyun. Sonra karar verin.  Her ev 4500 dolar verdi. Ama bu enerji santrali size 60 yıl boyunca beleş elektrik verecek. Ve kesintisiz elektrik verecek. bunu hesaba katarsanız bence çok makul bir sistem. Yani ev başına 4500 dolar veriyorsunuz sonra 60 yıl elektrik parası ödemiyorsunuz. Ancak bir sorun var her ev saat başı 5 kW dan fazla enerji çekerse; sistem gümler.. Evdeki eşyalarınızın ne kadar güç çektiğini hesaplayıp saat başı çekilen Watt değerini 1000 e bölüp kilo Watt değerini bulun.  Aynı anda çalıştıracağınız beyaz eşyanın ne kadar kW çektiğini tespit ettikten sonra +2 kW ekleyin ve ihtiyacınızı belirleyin. Her ev için 5 kW ayrıldığına göre; saat başı  1 kW eksik hesaplansa saat başı 4 kW sürekli çekeceksiniz demektir. Fikir vermesi açısından bazı beyaz eşyaların çektiği watt değerlerine bakalım:

 

Buzdolabı : 120 watt/sa = 0.1 kW-sa
Derin dond: 150 watt/sa = 0.15 kW-sa
Bulaşık mak: 1 kW/sa
Fırın : 2.4 kW/sa
Çamaşır mak:0.5 kW/sa
Elektrikli Ocak: 1.5 kW/sa
Klima: 1 kW/sa
Termosifon: 2kW/sa

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like