Bilim Haberleri

Mikroçipler Nasıl Üretilir

Mikroçipler Nasıl Üretilir

Süper elektronik zekanın ürünü olan 50 yıl önce icat edilen mikroçipler saniyede milyarlarca hesaplama yapabilecek kapasitede Fakat bu bizim için iyi haber olsa da üreticileri için pek iyi değil. Bu tür bir işlem gücüne ulaşmak için milyonlarca devre elemanı bir kibrit kutusunun yarısı büyüklüğünde alana sıkıştırılması gerekiyor. Akla tabi hemen nanoteknoloji geliyor. Evet ama mikroçipler nasıl üretiliyor?

Mikroçip Nasıl Üretilir

Bunu anlamak için Hollanda da bir mikroçip şirketine gitmek yeterli. Bu şirket yılda 70 milyar adet mikro çip üretiyor. Transistör adı verilen eleman, mikroçiplerin bel kemiğini oluşturuyor. Bir mikroçipe ne kadar çok transistör yerleştirebilirseniz, o kadar çok fonksiyonlu ve hızlı bir çip elde edersiniz. Bu çipler çamaşır makinelerinden elektronik devreler kullanan arabalara -uçaklara kadar her alanda insanların işini kolaylaştırıyorlar. Transistörler işin sırrını oluşturuyor dedik. İlk transistör 1947 yılında üretildi ve 4×8 cm büyüklüğünde idi. Teknoloji o kadar ilerledi ki şimdi 1×1 cm alana milyonlarca transistör yerleştirilebiliyor.

 

 

 

 

İsterseniz Transistör yapısını kısaca inceleyelim:

Transistörler, ham maddesi silisyum veya germanyum denilen maddelerden üretilirler. PNP ve NPN olarak üretilen transistörlerde 3 ayak vardır. Beyz emitör ve kollektör adı verilen ayaklar sayesinde; elektronik açma kapama, anahtarlama işlemleri çok rahat yapılabiliyor. Her bir ayakta miliamper seviyesinde farklı ve kontrollü akımlar geçirilir.

P pozitif alanı, N negatif alanı ifade eder. Elektronlar bu iki alanda N den P ye akarlar. Eğer 3 tane değil de, 2 tane PN maddesi kullanılırsa bu kez tek yönlü akım geçiren diyot elde edilir. PN diyota, bir gerilim verildiğinde, akım yönü N den peye akar, fakat tersine yönde akmaz. Eğer üretecin uçları değiştirilirse bu kez akım kesilir. Böylece doğrultucular kolayca elde edilir.

 

 

Elektronik cihazlar, o ve 1 bilgisi ile çalışırlar. “O” elektrik yok demek, “1” ise basitçe var demektir.  Söz gelimi klavyeden bir harfe bastığınızda, aslında siz mikroçiplere  “0” ve “1” bilgisi kümesi gönderiyorsunuz. A harfi atıyorum “0101010101000” şeklinde kodlanmışsa, siz A harfine bastığınızda mikroçipler olayı 0101010101000 şeklinde algılıyor ve ekrana A harfini basıyorlar. Bütün karmaşık işlemlerin dayandığı temel bilgi “var” ve “yok” bilgisi üzerine bina ediliyor.

 

Küçük alana saatte trilyon adedince, transistör baskısı yapabilen özel üretim makineler var. fotolitografi makinesi adı verilen bu özel cihazla mikroçipler üretilebiliyor.

 

Mikroçip nedir, mikroçipler nasıl üretilir, diyot nedir, transistör nedir, transistör nasıl çalışır,

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like