Sağlık & Güzellik ve Kadın

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Düşük Karbonhidrat Diyeti

 

Az miktarda karbonhidrat içeren ya da hiç içermeyen bir  diyeti olarak da bilinen düşük karbonhidrat diyeti, karbonhidratlarca düşük olduğu için glisemik indeks tablosunda en düşük yerdedir.  Genel olarak, düşük karbonhidratlı bir diyet, karbonhidratlardaki gıdaların tüketimini düşürmenizi önerir. Karbonhidratlar nişasta ve nihayetinde basit şekerler ve glükoza dönüştürüldüğünden, kişinin kalori biriktirmesini akabinde yağ bağlamasını önemli ölçüde artırabilirler. Obez veya çeşitli kardiyovasküler problemler yaşayan insanlar için düşük karbonhidrat diyeti, yaşamın her sürecinde önerilir.

 

 

Bu diyet, kompleks karbonhidratların tüketilmesine izin vermez, basit karbonhidrat miktarını sınırlayan buna benzer birçok diyet var. Bununla birlikte, karbonhidratların herhangi bir biçimde tüketilmesine izin vermeyen düşük karbonhidratlı diyetler günümüzde popüler olmaya başlamıştır. Bunun nedeni de küresel obezite oranlarının artmasıdır. Çocuklarda bile kötü beslenme ve aşırı beslenme kaynaklı obezite yaşamı tehdit ediyor. Düşük karbonhidrat diyetinde en popüler yaklaşım beyaz gıdaların alınmamasıdır. Bu, beyaz renkte olan tüm diyetlerdeki karbonhidratları ortadan kaldırması gerektiği anlamına gelir. Bu, her çeşit basit şekeri, patatesleri, fıstık, beyaz rafine unu ve beyaz pirinci hatta tuzu içerecektir. Çoğu doktor ve diyetisyene düşük karbonhidratlı diyet, uzun süreli karbonhidratça düşük bir diyet demek oluyor ancak aynı zamanda kısa bir süre karbonhidrattan vazgeçmeye teşvik eden, az kilo verdiren ve çok da faydalı olmayan diyetler de vardır.

Bla Bla Bla…

Temel Gıdamız Karbonhidrattır

 

Toplumumuzda beyaz ekmek, baklava, lahmacun, tatlılar börekler kolay kolay vazgeçilecek besinler değildir. Keyif verici ve kolayca hızlı bir şekilde doyurucu olan bu besinleri bir anda silmek kolay değildir. Söz gelimi çok acıktığınızda, lavaş ekmekli yağlı salçalı bir Adana kebabı ve yanında şalgam ya da yayık ayrana kim hayır der?

 

 

Veya şöyle bol salatalı limonlu bol etli lahmacuna kim hayır der? Bazen canımız baklava, künefe çeker.  Ya da tel kadayıf üzerine Maraş dondurma! O anda insan kendine ket vurabilirse, yani iradesini ele alıp bu yiyeceğin zararlarını düşünebilirse; kilo vermek onun için zor olmaz. Ama bu sadece sözde kalıyor. Sözde kaldığı için milyonlarca obez var.

 

 

Karbonhidrat diyetinin uygulanması kolay olmadığı için, GI endeksi yüksek, çabuk doyuran ve lezzetli tatlılar, börekler kebaplar dururken; salata marul ve hıyar yiyerek aç kalmak kolay değil. İsterseniz sabaha kadar sizlere insülin direnci leptin direnci hakkında bilgi verelim. Alınması gereken standart kalorileri azaltmadan, kilo vermenin ve dolayısı ile sağlıklı kalmanın mümkün olmadığını anlatalım. Yine de okurlar, bildikleri gibi yaşamaya devam edeceklerdir. Onların bir tellerine dokunamıyoruz.

 

 

Milyonlarca yazı her gün güncellenerek her dilde internette yayınlanıyor ancak obez sayısı azalacağı yerde artıyor. Hastalıklar da öyle… Demek ki burada bir yanlışlık var. O yanlışlık sizin de tahmin edeceğiniz gibi; ciddiye almama sorunudur. Ta ki yataklara düşüp ilaçlara bağımlı kalınca her şey daha berrak görülene kadar… “Atın ölümü arpadan olsun” atasözünü dinlemeye devam edenler olacağı gibi; Paulo Coelho’nun dediği gibi “hayatın sırrı 7 kez düşüp 8 kez kalkmaktır” sözünü dinleyip azimle kararlılıkla bu cezbedici yağlı yuğlu besinlere “dur!” diyebilenler az sayıda olsa da çıkacaktır.

Sonra ne mi olacak?

Dilediğiniz kadar, sevimsiz ve hiç de çekici gelmeyen diyet programlarından birini seçin ve vazgeçmeyin. Bu seçim karbonhidrat diyeti de olabilir, protein diyeti de…  Ben bunların hepsine birden Azim Diyeti diyorum. Önce azim ve kararlılık gerekiyor… E tabi Azim yoksa Azim diyeti de olmaz ve bittabi göbek de meydanı boş bulacaktır…

 

 

Sağlıklı ve iradeyi zorlamayan yaşamlar dileriz…

Protein diyeti, karbonhidrat diyeti, zayıflamak, obezite, kilo vermek, zayıflamak,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like