Çin Dev Panda Şekilli Güneş Enerji Santralini Kurdu

 

Forbes.com sitesinin haberine göre, Çin’de yepyeni ve çok şirin bir güneş enerji santrali yapıldı. Bu şirinlik, panellerin “panda” biçiminde tasarlanması elbette bunun bir anlamı daha var. Güneş enerjisi, dünyayı sevmeyi, yeni nesillere daha temiz bir dünya bırakmayı ve doğa -hayvan dostu olmayı da ifade ediyor. Öyle ki; Çin’de panda biçimli panellerin dizilmesi tesadüfi ya da eğlenceli olsun diye yapılmadı. Dünyanın her noktasında güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ya da yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji elde eden tüm ülkeler, girişimciler takdir ediliyor. Bunlar doğa dostu olarak görülüyor. Yeşil enerji kaynakları dünya genelinde her geçen gün yayılarak gelişiyor.

Çin bu alanda en ilerideki ülkelerden biridir. Yeşil enerji kaynaklarına yönelme planlarını aşama aşama gerçekleştiren Çin bu kez 250 dönüm arazide çok şirin bir panda şekilli santral kurdu. Bu santral 50 MW enerji üretiyor.

 

1 MW=1 Mega Watt= 1000 Kilo Watttır.

Fotovoltaik Güneş Panellerinin Yapısı

Yüzeysel olarak Monokristal silikon, polikristalin ve ince filmden oluşan ve güneş ışınlarının koparttığı elektronların akması esasına göre çalışan ve DC elektrik üreten bir sistem olarak Çin ve Almanya’nın pazarladığı ve tüm dünyaya yaymaya çalıştığı bir yeşil enerji projesidir. Küçük ölçekli ve şebekeden uzakta olan yerleşim yerleri için kesintisiz elektrik enerjisi üreten bu sistemler, Mega Wattlar seviyesine çıktıkça yüksek  maliyetli olmaktadır. %20 verimle çalışan bu sistemlerden elde edilen elektrik DC doğru akım enerjisidir ve invertörler yardımı ile AC enerjiye çevrilirler. Ayrıca bu enerji akülerde depolanır. Akülerin ömrü 2 yıl, güneş panellerinin ortalama 7 yıldır. Bir güneş enerji sistemi paneli için biçilen ömür 50 yıldır. 5-10 yılda bu sistem kendini amorti edebilir.

 

güneş enerjisi, fotovoltaik güneş panelleri,yeşil enerji,güneş enerjisi, rüzgar enerjisi 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like