Bilim Haberleri

Şeker Tüketimi Kalp Hastalığı Yapıyor

Şeker Tüketimi Kalp Hastalığı Yapıyor

Bilim ve teknoloji çok hızlı gelişiyor tıp alanındaki buluşlara da imza atan bu gelişmelerle insan yaşamı daha konforlu ve daha uzun olabiliyor. Elbette buluşlar ve araştırmaların önemi yeteri kadar kavranırsa ve uygulanırsa başarı elde edilebilir. Bilgi tek başına hiç bir yarar sağlamaz. Teknoloji haberimiz şu: Yapılan yeni bir araştırmaya göre şeker tüketenlerde kalp hastalıkları daha erken başlayabiliyor. Kim yapmış bu araştırmayı derseniz Surrey Üniversitesi nden bazı araştırmacılar yapmışlar. Araştırma sonuçları çok şaşırtıcı değildir. Şeker aşırı yüklendiğinde karaciğer ve kanda yağ düzeyi artıyor. Yağ artınca da kalp kan pompalamada sorun yaşıyor. 

Şekerin Zararları

Yüksek düzeyde şeker tüketen sağlıklı kişilerde kardiyovasküler hastalık geliştirme riski de artmaktadır.

Surrey Üniversitesi'nden yapılan çığır açan bir araştırma, sağlıklı olmayan erkeklerden oluşan bir grubun yüksek şekerli diyet tükettikten sonra karaciğerlerinde depolanan kanda ve yağda yağ düzeylerinde artış olduğunu buldu.

Araştırmaya göre;

Yüksek şekerli diyetten 12 hafta sonra yüksek seviyede karaciğer yağı olan erkekler yağ metabolizmasında alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı  olarak bilinen kardiyovasküler risk artışı ile ilişkili değişiklikler göstermişler. hastalık, kalp krizi ve felce kadar götürebiliyor.

Yağ metabolizması, yağların kanda taşınması ve parçalanması ve vücut hücreleri tarafından kullanılan biyokimyasal süreçtir.

Karaciğer yağ seviyesinin düşük olduğu sağlıklı bir grup yüksek miktarda şeker tüketirken karaciğer yağları arttı ve yağ metabolizması NAFLD olan erkeklerinkine benzer hale geldi.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like