Donanım

Kırmızı Etin Zararları

Kırmızı Etin Zararları

Kırmızı et sağlıklı ve dengeli bir diyet için gerekli olan sayısız vitamin ve mineral içerir. Bununla birlikte, son yıllarda, kırmızı et tüketiminin kanser ve diğer hastalıkların riskini artırabileceğini düşündüren çalışmalarla ünü ciddi derecede lekelenmiştir. Fakat gerçekten bizim için o kadar kötü mü değil mi bilmiyoruz. Bu makalede kırmızı etin etkilerini araştıracağız.

Kırmızı et sığır, kuzu, domuz, keçi, dana eti ve koyun etinden oluşur. Birçok evde kırmızı et, günlük olarak farklı varyasyonlarda sığır eti, kuzu eti tüketen bir besin unsuru olarak düşünülür. Yalnızca son 10 yılda kırmızı et tüketimi kişi başı yaklaşık 10 puan düştü ve 2014'ten itibaren kırmızı etin en düşük alımını 1960'dan bu yana kişi başı 101,7 lira olarak görüyordu. Peki neden çoğumuz kırmızı eti tüketiyoruz

2016 Harris Anketi'ne göre, ABD'de yaklaşık 8 milyon yetişkin , vejetaryen ya da vegan olarak kırmızı et yemiyor. Bununla birlikte, milyonlarca insan et bazlı ürünler üzerinde bitki bazlı gıdalar tercih ediyor gibi görünüyor çünkü daha sağlıklı olduklarına inanılıyor. Bir dizi çalışma, sağlığa gelince, bitki temelli bir diyetin daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Aralık 2016'da, Beslenme ve Diyetetik Akademisi'nden bir bildiri , bitki temelli bir diyetin, tip 2 diyabet riskini yüzde 62 azaltabileceğini ve kalp krizi ve inme riskini azaltabileceğini iddia etti. Bununla birlikte, yalnızca bitki temelli beslenme ile ilişkili sağlık kazanımları değil aynı zamanda kırmızı et yemesinden kaynaklanabilecek sağlık riskleri de söz konusudur. Bu risklerden bazılarının ne olduğunu inceliyoruz.

 

Kırmızı et alımı söz konusu olduğunda kanser belki de en köklü sağlık etkisidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ekim 2015'te kırmızı etin "muhtemelen insanlar için kanserojen" olduğuna karar veren bir rapor yayınladı ; bunun anlamı, kanser riskini artırabileceğine dair bazı kanıtlar olduğu anlamına geliyor.

Buna ek olarak, WHO, "tuzlama, kürleme, fermantasyon, sigara veya lezzet arttırmak veya korumayı iyileştirmek için başka işlemler yoluyla dönüştürülen et" olarak tanımlanan işlenmiş etlerin "insanlar için kanserojen" olduğunu "belirtiyor İşlenmiş etin her biri 50 gramlık kısmının günlük olarak tüketilen domuz veya sığır eti içeren kısmının kolorektal kanser riskini yüzde 18 oranında arttırdığını tespit ettiler. Kırmızı etlerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesinin örneğin kızartma veya mangalda pişirilmesiyle artan kanser riskine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

 

Kırmızı Et Tüketimi Böbrek yetmezliği İlişkisi

Böbrek yetmezliği Diyabet ve yüksek tansiyon böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenleri arasındadır ancak Temmuz 2016'da bir çalışma kırmızı et tüketiminin bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.

Amerikan Nefroloji Derneği Dergisinde yayınlanan çalışma, kırmızı et tüketimi ile böbrek yetmezliği riski arasında bağımlı bir bağlantı olduğunu bildirdi . Örneğin, kırmızı et tüketiminin en yüksek yüzde 25'inde yer alan katılımcıların, yüzde 25'lik en düşük oranla karşılaştırıldığında yüzde 40 oranında böbrek yetmezliği riski bulunduğu bulundu.

Doymuş yağ ve kolesterolden yüksek sağlıksız bir diyet kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörüdür. Bir dizi çalışma, kırmızı etin bu kategoriye girdiğini ve kalp rahatsızlığı ve diğer kardiyovasküler rahatsızlık riskini artırdığını ileri sürdü. 2013'te yayınlanan bir başka çalışmada, kırmızı et alımı ile artmış kalp hastalığı riski arasında bir ilişki olduğu bildirildi; ancak bu bağlantı, kırmızı etin yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriğine atfedilmedi.

 

kırmızı etin zararları, kırmızı etin yararları, kırmızı et kanser yapar mı, kırmızı et tüketimi, kırmızı et faydaları,

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like