Bilim Haberleri

Kansere Karşı Virüs

 

Kansere Karşı Virüs

 

Bağışıklık sistemimiz kanser hücrelerini göründükleri anda yok etmeye programlıdır, ancak kanser hücrelerinin bağışıklık sisteminin dikkatini çekmesine izin veren özel bilgiler impulslar ve işaretler vardır. Öte yandan, bazı tıbbi cihazların yardımı ile işte bu ikazı yapmak mümkün oluyor.

 

Science Translational Medicine’deki bir makalede , Leeds Üniversitesinden araştırmacılar Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki diğer merkezlerden araştırmacılarla birlikte, virüsleri kullanarak kansere karşı nasıl bağışıklık kazandıracağını açıklıyor.

Aslında bu yaklaşım bugün ya da dün gelişmeye başlamadı. Sağlıklı hücrelerden zayıf kanser hücrelerinde antiviral koruma işe yarıyor ve bu nedenle virüsler kolayca nüfuz ediyor ve aktif şekilde çoğalmaya başlıyor. Ve sadece kendilerinin hücreleri yok etmeleri değil, virüslerin en önemli etkisi bağışıklık sistemini uykudan uyandırmak ve kanser hücrelerini yok etmek üzere çalışmaya yönlendirmek gibi bir görevleri olacak.

Tüm Virüsler Bu Amaçla Kullanılabilir mi?

Tüm virüsler buna uygun değildir ve burada kullanılan çeşitlerin onkolitik virüsler olduğu bilinmelidir. Örneğin, onkolitik virüslerin beyin tümörleri karşısında kullanılmasının, faydasız olduğuna inanılmaktadır: beyin dokuları ile dolaşım sistemi arasında, virüs parçacıklarının kandan geçmesine izin vermeyen güçlü bir kan-beyin bariyeri vardır. Dolayısıyla, beyne bir virüs bulaştırmak istersek, virüsü doğrudan beynin içine enjekte etmeliyiz; bu özellikle uzun vadeli bir seyirdir.

Bununla birlikte, Adel Samson ve meslektaşları onkolitik virüsün doğrudan kan içine enjekte edildiğini kanıtladı. Deneyde beyin tümörünü çıkarmak için ameliyat olan dokuz hasta üzerinde çalışıldı. Ameliyattan birkaç gün önce, reovirüslerden bir gruptan bir onkolitik virüs enjekte edildi ve beyinden çıkarılan kanser hücrelerinde viral izler araştırıldı hasta dokuları bağışıklığın kendilerinde oldukça etkili olduğunu gösterdi. Bağışıklık sinyali proteinlerinin sayısı ve kanser hücrelerini öldürmesi gereken T-lenfositlerin durumu, bağışıklık sisteminin aktif olarak kanseri aldığını gösterdi.

Kemoterapi ve Radyoterapi yine Gerekli

Viral tedavinin tek başına bir tümörün üstesinden gelmesi muhtemel değildir, bu yüzden muhtemelen kemo ve radyoterapi ile birlikte kullanılmalıdır. Çok az insan çalışmaya katıldı ve sonuçların tekrar kontrol edilmesine rağmen, Leeds Üniversitesinden gelen uzmanlar, olanları teşvik ederek, virüsün düzenli enjeksiyonlarını diğer ilaçlarla birleştiren bazı hastaları karmaşık bir yöntemle tedavi etmeye başladılar.

Bir virüsün kansere karşı mücadelede bağışıklığa nasıl yardımcı olabileceğinin bir başka örneği Science Translational Medicine’daki bir başka makalede açıklanmaktadır. Ottawa’daki hastaneden uzmanlar üç kez negatif meme kanseri fare varyantı ile çalıştı.

kemoterapi, radyotrerapi, virüsle kanser tedavisi, tedavisi, kanseri,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like