Bioenerji Nedir

 

Biyoenerji nedir, biyoenerji kaynakları nelerdir, biyoenerji nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz. Bilindiği gibi hızla fosil yakıt kaynakları tükeniyor ve dünyanın yeni kaynaklara ihtiyacı var. Bu da eski fosil kaynak temelli olan araç ve gereçlerin evrimleşmesini de gerektirecek. Artık saf olarak benzin veya motorin ile çalışan araçlar yerine benzinli-elektrikli ( hybrit) araba üretimi yaygınlaştı. Evet ama tamamen doğa dostu yeşil enerji kaynaklarının sayısı da az değildir. Bu kaynaklardan biri de biyoenerji kaynaklarıdır.

 

Biyoenerji kaynakları biyolojik kaynaklardan yaratılmış yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bitkiler, hayvanlar ve bunların yan ürünleri gibi bir çok doğal kaynak değerli kaynaklar olabilir. Modern teknoloji, depolama alanlarını veya atık alanlarını bile potansiyel biyoenerji kaynakları haline getirmektedir. Isı, gaz ve yakıt sağlayan sürdürülebilir bir güç kaynağı olarak kullanılabilir.

Kaynaklarda bulunan, bitkiler gibi enerji, güneşten elde edilir, fotosentez olarak bilinen bir işlemle absorbe edilir.Bu enerji yenilenebildiği için tükenmez bir kaynak olarak görülüyor.

Biyoenerji karbon salınımını azaltacak ve çevreyi geliştirme potansiyeline sahip olacaktır. Biyoenerji, kullanılan bitkiler değiştirildiği sürece geleneksel fosil yakıtlarla aynı miktarda karbon dioksit kullanıyor, ancak etki en aza indirgenmiş oluyor.Hızlı büyüyen ağaçlar ve otlar bu işleme yardımcı olur ve biyoenerji besleme stokları olarak kullanılabilirler.

Biyoenerji Nereden Geliyor?

Çoğu biyoenerji ormanlardan, tarımsal çiftliklerden ve atıklardan gelir. Hammadde çiftlikleri tarafından özellikle enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere yetiştirilmektedir. Ortak bitkiler arasında şeker kamışı veya mısır gibi nişasta veya şeker esaslı bitkiler bulunur.

Biyoenerji Nasıl Oluştu?
Ham kaynakları enerji haline getirmek için üç süreç vardır: kimyasal, termal ve biyokimyasal süreçler… Kimyasal işlemler, doğal kaynağı parçalayıp sıvı yakıt haline dönüştürmek için kimyasal ajanlar kullanır. Mısırdan elde edilen bir yakıt olan mısır etanolü kimyasal işleme sonuçlarına bir örnektir.

Termal dönüşüm, kaynağı yanma veya gazlaştırma yoluyla enerjiye dönüştürmek için ısıyı kullanır. Biyokimyasal dönüşüm, kompostlama veya fermentasyon gibi kaynağı dönüştürmek için bakteri veya diğer organizmaları kullanır.

Kimler Biyoenerji Kullanıyor?

Biyoenerji birkaç farklı seviyede mevcuttur. Bireyler, mutfak hurdalarından kompost yığını oluşturarak ve zengin gübre üretmek için solucanları tutarak biyoenerji oluşturabilirler. Öte yandan, büyük enerji şirketleri petrol veya kömürden daha fazla sürdürülebilir enerji kaynağı arıyorlar. Bu kuruluşlar, yüzlerce veya binlerce müşteriye enerji sağlamak için büyük çiftlikleri ve tesisleri kullanıyor.

Biyoenerji Neden Önemlidir?

Biyoenerji, birkaç yıl önce olduğu gibi daha belirgin ve iyi biliniyor. ABD’yi yabancı petrolden daha bağımsız hale getirme çabaları gösterildi. Bitkiler veya diğer kaynaklar yoluyla enerji üretme yeteneğine sahip olmak dış ülkelere olan bağımlılığı azaltacaktır. Biyoenerji çevre için de önemli görülmektedir. Fosil yakıtların kullanılmaya devam edilmesi önemli çevresel sorunlara neden olacak ve nüfusun sağlığına zarar verebilir.
Teknoloji ilerledikçe biyoenerji sera emisyonlarını, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğiyle ilişkili zararlı gazların salınmasını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Biyoenerji alanındaki ormanların ve çiftliklerin kullanımı, karbondioksitin zararlı salımıyla mücadelede yardımcı olabilir ve bir denge sağlamaya yardımcı olur.

 

Biyoenerji nedir, biyoenerji kaynakları nelerdir, biyoenerji nasıl kullanılır

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like