Bilim Haberleri

Susuzluk 2050 de Artacak

 

Susuzluk 2050 de Artacak

 

Su kaynaklarının korunması ve tarımda su kullanımının azaltılmasına yönelik politikalar geliştirilmesi gerekiyor. Dünyada susuzluk sorunu yakın bir zamanda gerçekleşecek.  Susuzluk 2050 yılında iki kat artacak. Dünyada artan nüfus nedeniyle tüketilen su da 2 kat artacak. Ama kaynaklar artmıyor. 40 yıl içinde gezegenimizin nüfusunun 9 milyar olması bekleniyor. Su tasarrufu sağlamak için özellikle tarım sektöründe yeni ve daha sorumlu bir su kaynakları yönetimine ihtiyaç var.

Su kaynaklarının korunması

Tarımda geliştirilmiş  su yönetimi, gıda üretimini arttırırken su kullanımını minimize edebilir. Yoksa 9 milyar insan için su ihtiyacını karşılamak çok zorlaşacak. Su kullanımında bu gün karşılaşmadığımız onlarca farklı yasak ve yaptırımlar dünya geneline yayılabilir. Çünkü dünyada su kaynakları küresel ısınma sorunu ve nüfus artışı ile paralel olarak kuruyor ve azalıyor. Bu endişe verici senaryo Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan bir raporda yazıyor..Stockholm’deki Dünya Su Haftası’nın açılışında yayınlanan Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü  ile işbirliği içinde… Halihazırda 1,6 milyar insan su kıtlığı koşullarında yaşıyor. Aynı tarım teknikleri büyüyen kentleşme ve beslenme alışkanlıklarımızla, tarımda su tüketimi 2050 yılında7,130 kübik kilometreden% 70-90’a çıkacak.

 

Dünyada susuzluk artıyor

Bugün bile, su kıtlığı Çin, Hindistan’ın Pencap bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı gibi başlıca gıda üreten ülkelerden bazılarını etkilemektedir. Ve iklim değişikliği, kuraklığın doruklarına ve mevsimsel değişimlerin düzensizliğiyle, kesinlikle bir şeyleri iyileştirmez.  Su kaynaklarının arazilerde rasyonelleştirilmesi ve ekosistemle yeni bir denge kurmak için bazı pratik ipuçlarına ihtiyaç var. öncelikle kuraklığa ve yağmurların düzensizliğine direnen ürünler seçmek ve ekmek gerekecek. Tarlaların çevresine dikim ağaçları ve çalılar ekmekle toprak nemi tutacaktır ve su kaymasını engelleyecektir.  Su kaynaklarının yeni ve daha rasyonel bir yönetimini planlamak için hükümetlerin, çiftçilerin ve şehir plancılarının işbirliği içinde çalışması gerekebilir.

susuzluk sorunu, Su tasarrufu, Susuzluk, su yönetimi

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like