Sinek Robot RoboFly

Merhaba değerli okurlar, bu günkü teknoloji haberleri kategorimizde çok özel bir teknoloji haberi var. Sinek şeklinde tasarlanan bir robottan söz edeceğiz.

RoboFly olarak adlandırılan yeni bir tür robotik sinek, lazer ışınından besleniyor. Bu durumda robot ile toprak arasındaki bağlantıyı kesiyor ve kendi başına çıkmasına izin veriyor. Daha önceleri yani yıllar önceleri kablosuz böcek boyutundaki uçan robot kavramı sadece filmlerde karşılaşılan bir bilim kurguydu. Ama günümüzde bu böyle değil. Böcek büyüklüğündeki uçan robotlar, büyük çiftliklerdeki mahsullerin büyümesini araştırmak, fotoğraf çekmek veya gaz sızıntılarını tespit etmek gibi zaman alıcı görevlerde yardımcı olabiliyorlar. Bu robotlar küçük kanatları çırparak uçuyorlar. çünkü daha büyük drone kuzenlerinde görülenler gibi pervaneleri kullanmak için çok küçüktürler. Küçük boyut robot tasarımında, mühendislerin sınırlarını zorlasa da, kullanıcılar için avantajlıdır: Bu robotlar ucuza mal edilebilirler ve büyük dronların erişemediği dar yerlere kolayca erişebilirler.Fakat günümüzdeki uçan robo-böcekler hala yere bağlanmış durumda. Bu minyatür robotlar için kanatlarını kontrol etmek için ihtiyaç duydukları elektronik teçhizatlar halen çok ağırdır. RoboFly’nin lazer tabanlı güç kaynağı alanında çığır açılmasını sağladı. Çünkü bu kadar ağır elektronik teçhizata gerek kalmayacak.

 

RoboFly’ye güç vermek için, mühendisler, robotun üstüne takılan ve lazer ışığını elektriğe dönüştüren bir fotovoltaik hücrede görünmez bir kırmızı lazerle, böceğin uçmasını kolaylaştırdılar. Robotik sivri bir kürdan biraz daha ağırdır ve lazer ışını ile güç alır. Lazer enerjisini kanatlarını çalıştırmak için yeterli elektriğe çeviren küçük bir yerleşik devre kullanıyor. Kanat çırpmak ve kanat kapatmak; on/off işlemini saniyede bir çok kez yapmayı gerektirir. Şimdilerde aç -kapa komutunu kablosuz olarak yapmak; mühendisleri zorluyor ama eminim ki, buna da kolay bir çözüm bulacaklardır.

 

 

lazer tek başına kanatları hareket ettirmek için yeterli voltajı sağlamadığı için Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Yüksek Okulu öğrencilerinden oluşan ekip, uçuş için gereken 240 volta kadar fotovoltaik hücreden çıkan yedi volümü artıran bir devre tasarlamış…

robot nedir, robot teknolojisi, teknoloji haberleri, Robot RoboFly, uçan sinek robot,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like