Bilim Haberleri

Renkli Röntgen Teknolojisi

Renkli Röntgen Teknolojisi

 

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN),Yeni Zelandalı bilim adamlarının  ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üstünde denediğini belirtti. Teni röntgen teknolojisi  Yeni Zelandalı ilim insanlarının geliştirdiği renkli ve 3 boyutlu görüntüleme teknolojisidir, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizik laboratuvarı bu buluşa katkı sağladı.

 

 

Siyah Beyaz Röntgen Tarih Oluyor

 

alışılagelmiş renksiz röntgen tekniğini esas alan, bünyesinde parçacık izleme teknolojisini ihtiva eden renkli ve 3 boyutlu röntgenin, tıbbi teşhis sahasında mühim gelişme kaydetmesi bekleniyor. Bunun nedeni basit, daha renkli v 3 boyutlu görüntülerle doktorların hastalığı tespit etmesi çok kolay olacak. Ayrıntılar artacak ve belki de tedavi çok daha iyileştirici olacak.

 

CERN’den yapılan açıklamaya göre Bu renkli, 3 boyutlu görüntüleme tekniği, daha net filmlerle doktorların hastalara daha doğru teşhisler koymasına yardım edecek

 

 

Tekniğin adı Medipix

 

Medipix ismi verilen Renkli röntgen  tekniğinde, objektifin kapağı açıldığında piksellerle çarpışırken her atom-altı parçacığı tespit eden bir kamera gibi çalıştığı belirtildi. Röntgen, kemik, adale ve kıkırdak arasındaki farkı, benzer zamanda kanserli tümörlerin boyutu ve yerini fazla net gösteren görüntüler elde edebilecek.

 

renkli röntgen, medipix, cern, tıp, teknoloji

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like