Enerji Mühendisliği

AC motor ve DC motor Nasıl Çalışır

AC motor ve DC motor Nasıl Çalışır

AC motorlar yani alternatif gerilim veren motorlara Alternatör denir. Alternatörler sadece AC gerilim üretirler.  Alternatörler iki kısımdan oluşurlar. Rötor ve Stator her iki eleman da sargılıdır. Sargıların sarım sayısı kesitleri ve büyüklükleri elde edilen enerjiyi de etkiler. Alternatörde bilinmesi gereken temel bilgiler şunlardır:

  • Hem stator hem de rötor sargılıdır.
  • Rötor dönen parçadır. Stator sabittir.

Enerji sabit kısımdan alınmaktadır. Fakat enerjinin hareketli kısımdan alındığı sistemler de vardır. en kullanışlı sistem statorün sabit olması ve rötorun dönmesine imkan tanıyan sistemlerdir. Alternatörün gücü devamlı güç ve yedek güç olarak iki kısımda incelenir.

 

Dinamo Nedir

Dinamo mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren motorlardır. Daima DC çıkış verirler. Endüktör enduvi fırçalar ve kollektörler kapaklar ve yataklardan oluşmaktadır.

 

İndükleme Nedir

Kapalı bir elektrik devresini  şiddeti her an değişen bir manyetik alan içine koyarsak üzerinde bir elektrik akımı oluşur. Bu olaya indükleme denir.

İndüksiyon Akımı Nedir

Herhangi bir üreteç kullanılmadan sadece mıknatıs ve magnetik alan kullanılarak bir elektrik akımı elde edilir. Bu akıma indüksiyon akımı adı verilir.

İndüksiyon Akımı Neye bağlıdır

İndüksiyon akımının büyüklüğü iletken teldeki kuvvet çizgilerinin sayısına ve değişme hızına bağlıdır. Bu nedenle indüksiyon akımının büyüklüğü;

1- Bobindeki sarım sayısına bağlıdır ve  sarım sayısı ile doğru orantılıdır.
2- Mıknatısın magnetik alan /MA/ şiddetine yani çekim gücüne yani magnetik alan kuvvet çizgilerinin sayısına bağlıdır.
3- Mıknatısın bobine (veya bobinin mıknatısa) girdirilip çıkartılma hızına bağlıdır ve bu hızla doğru orantılıdır.
4- Mıknatıs ve bobinin arasındaki uzaklığa bağlıdır ve ters orantılıdır.

 

Hem alternatörde hem de dinamoda fırçalar vardır. Ancak bu fırçaların görevleri farklıdır. Alternatörlerde fırçalara akülerden elektrik verilir dinamolarda ise fırçalardan elektrik alınmaktadır.

Neden DC motorlar her alanda kullanılmazlar?

DC motorlarda fırçalardan ark kıvılcımlar çıkar. Bu kıvılcımlar nedeni ile gaz doğalgaz ve patlayıcı madde bulunan yerlerde patlama tehlikesi nedeni ile DC motorlar her alanda kullanılmazlar.

 

Asenkron Motorlarda Devir Sayısı Ayarlama

Asenkron motorlarda şu formül bizlere hangi parametrelerle oynayabileceğimiz gösteriyor.

 

ac motor, indükleme nedir, indüksiyon akımı nedir, dc motor nedir, alternator nedir, dinamo nedir

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like