Ağrı Kesici Yan Etkileri

Uzmanlar ağrı kesiciler alırken dikkatli olmamız gerektiğini söylerler. Bunun nedeni, ağrı kesici ilaçların yan etkileridir. Bir süre ağrıyı keserler ancak hepsi farklı sistemleri farklı şekillerde etkilerler.

 

Mesela güçlü bir ağrı kesici ilaç grubu olan  ibuprofen grubu ilaçlar, sanıldığı gibi bazı sinirsel sinyalleri bloke etmiyor, aksine naproksenlerle beraber vücutta ağrılara ve iltihaplara neden olabilecek prostaglandinlerin meydana gelmesini engellerler. Genelde bel ağrıları baş ağrıları artrit ve lupus gibi birçok problemin çözümünde kullanılırlar.

Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri

 

Buraya kadar ağrı kesici grubun faydaları olduğu görülüyor. Ancak bu ilaç grubu bir yan etkiye de sahiptir.  65 yaşından büyük insanlarda sık alındıkları taktirde bağırsak kanamasına yol açabiliyorlar. Eğer mide ülseri öyküsü varsa mide kanaması bağırsak kanaması kızarıklık ve/veya deride kabarıklar görebilirsiniz. Ağrı kesicilerden biri olan Asetaminofen grubu ilaçların yan etkileri üzerinde hala araştırmalar yapılmaktadır. İlacın faydalarına bakıldığında direkt olarak sinir sistemi üzerinde etkileri olduğu görülüyor ancak ateş düşürücü ve ağrı kesici olmasının yanı sıra Asetaminofen grubu ağrı kesicilerin karaciğer hasarına yol açtığı da biliniyor.

Amerika’da karaciğer yetmezliğinin en belirgin nedeni Asetaminofen ağrı kesici ilaçlardır. Ağrı kesici ilaçlar arasında İbuprofen ağrı kesici ilaçları uzun süre almak hastada alışkanlık yapar. Sık sık bağı ağrıyanlar sürekli bu ilaç grubunu alırlarsa, yani dozu aşarlarsa bu kez baş ağrısını da arttırırlar. Baş dönmesi de yan etki olarak ortaya çıkar. NSAİİ grubu ilaçlar kalp yetmezliğine neden oluyor Eğe ilaçları birkaç günlüğüne alıyorsanız problem olmaz ancak bunu alışkanlık haline getiriyorsanız kalp yetmezliğini tetikleyecektir. NSAİİ grubu ilaçlar reçetesiz alınırlarsa en fazla 10 gün kullanılabilirler aksi halde bahsedilen yan etkilere neden olacaklardır. Ağrı kesici ilaç grubunda bulunan Vicodin ve OxyContin grubu ilaçlar, insanları bağımlı yapar mı sorusunun cevabı hayırdır. Bu tür ilaçlar ağrı kesicilerin yeterli olmadığı durumlarda doktor tarafından reçete edilebilir. Yan etkiler değerlendirilerek ağrı kesici ilaçlar zaruri ise verilir. Ancak en iyisi baş ağrısı söz konusu ise farklı yollar tercih etmek, ve en son çare olarak ağrı kesicileri tercih etmektir.

 

NSAİİ grubu ilaçlar, ağrı kesicileri, yan etkileri, ağrı kesici yan etkileri, naproksen, ibuprofen, Asetaminofen grubu, Asetaminofen, Ağrı kesici ilaç, Vicodin ve OxyContin

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like