Donanım

Akıllı Telefonlar Beyne Zarar Verir mi?

Akıllı Telefonlar Beyne Zarar Verir mi?

Akıllı telefon olmadan bir gün bile geçiremeyecek kadar onlara bağlı bir hayat yaşıyoruz. Şarjımız bittiyse ve dolduracak bir mekanda değilsek üzerimizde gereksiz bir ağırlık ve endişe hissederiz. Bu da telefonkolik olduğumuzun en iyi göstergesidir. Telefonlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Dünyayı küçülten bu cihazlar öyle gelişti ki işimizi bile bu cihazlarla yürütebiliyoruz. Ama telefon zararları nedir bu cihazlar beynimize ne gibi zararlar vermektedir işte bu konuyu çok az insan merak eder.
Teknolojiye olan bu bağımlılığımızı kırmanın bir imkanı görünmüyor. Bize kattığı şeyler kadar bizden götürdüğü şeyler de var.Telefonlarımız hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Akıllı Telefonlar Beyne Zarar Verir mi

Bazı araştırmalar bunun imkansız olduğunu ileri sürüyor. Uzmanlar, bu telefon kullanımının tümünün çocukların sosyal ve duygusal gelişimini etkileyebileceğini, uyku düzenimizi bozabileceğini ve hatta bazı kişilerin tembel düşünürlere dönüşebileceğini ileri sürer.

Telefon ve Tablet Kullanımı Sosyal-Duygusal Becerileri Etkileyebilir

Pediatri dergisinde çıkan yorumda , Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, çok küçük çocuklar arasında akıllı telefon ve iPad kullanımı ile ilgili mevcut literatüre yakından baktı. Çocukları eğlendirmek veya yatıştırmak için bu tür cihazları kullanmak, sosyal ve duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda uyarıyorlar.

Araştırmacılar, “Bu aygıtlar küçük yaştaki çocukları sakinleştirmek ve dikkat dağıtmak için baskın bir yöntem haline gelirse kendi iç düzenleme özümlemelerini geliştirirler mi?”

Mobil cihazların kullanımı, bu cihazlar, görsel-motor ve sensorimotor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olan elle aktivitelerin yerine geçtiğinde özellikle sorunlu hale gelir. Araştırmacılar, bununla birlikte, mobil aygıtların kullanımının çocuk gelişimini nasıl etkilediği konusunda hala birçok bilinmeyenin olduğunu belirtiyorlar.
Akıllı telefonların ve tabletlerin aşırı kullanılması, yapılandırılmamış oyun sırasında akranlarıyla etkileşim halinde daha iyi edinilen sosyal ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesine müdahale edip etmeyeceğini sorgularlar.

 

Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi yatmadan önce kullanmak , e- postanızı kontrol etmek, Facebook haber akışınızı taramak veya Trivia Crack oyunu oynamak uyku düzeninizi etkileyebilir. Bunun yerine, bazı uyku uzmanları, cihazınızı kapattığınızda bile uyku döngüsünü karıştıran, mobil cihazınızın ekranından yayılan etkilere karşı uyarmaktalar.

Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayınlanan bir araştırmada, düzinelerce yetişkin katılımcının yatmadan önce her gece dört saat boyunca bir iPad okuması veya loş ışıklı basılı kitapları okuması istendi. Beş geceden sonra, iki grup arasında geçiş yapıldı. Araştırmacılar keşfedilen şey, yatmadan önce bir iPad’de okumuş olanların akşam boyunca artan ve uyku hali uyandıran bir hormon olan melatonin düzeylerinde bir azalma gösterdiğini buldu. Ayrıca bu katılımcıları uykuya dalmak için daha fazla zaman beklediler ve gece boyunca daha az REM uykusu yaşadılar.
Çoğu mobil cihaz tarafından yayılan mavi ışık masum değil. Gözlerin arkasındaki hücreler, belirli dalga boylarındaki ışıkları alabilen ışığa duyarlı bir protein içeriyor. Bu ışığa duyarlı hücreler daha sonra vücudun sirkadiyen ritimlerini düzenleyen beyin “saatine” sinyal gönderirler Normalde, sabah mavi ışık zirve yaparak, vücudunuzu gün boyunca uyanmak üzere işaret eder. Kırmızı ışık akşamları artar ve rüzgara dönme ve yatma zamanı geldiğini bildirir. Mobil aygıtlar tarafından yayılan mavi ışıkla bu doğal döngüye müdahale ederek, normal uyku-uyanma döngülerini bozabilir.

Akıllı Telefonlar Beynini Tembelleştirebilir

Mobil cihazlar sadece bu gün rahatsızlık vermiyor. Artık telefon numaralarını ezberlemek zorunda kalmazsınız ya da masanızın üzerinde bir ajanda bulundurmanız gerekmez- bu bilgilerin tümü telefonunuzun iletişim listesinde düzgün bir şekilde saklanır. Çevrenizdeki dünyayla ilgili sorularınızı değerlendirmek yerine, telefonunuzu ve Google yi kullanarak  cevaplayabilirsiniz. Beyninizi tembelliğe itiş nedenleri bunlardır.

Ve bazı uzmanlar, tüm cevaplar için cep telefonunuza olan aşırı bağımlılığın zihinsel tembelliğe yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Aslında, yakın tarihli bir çalışmada aslında bir akıllı telefona güvenmek ile zihinsel tembellik arasında bir bağlantı olduğunu buldular. Akıllı telefonlar, insanları derin düşünürlerden tembel düşünürlere dönüştürmese de doğal olarak sezgisel düşünürler veya içgüdülere ve duygulara dayalı hareket edenler telefonlarına daha sık başvururlar.

 

 

Akıllı Telefonların Yaydığı Dalgalar Beyne zarar verir mi

Araştırmacılar, akıllı telefon kullanımının  Beyin üzerinde olabilecek potansiyel kısa ve uzun vadeli etkilerini anlamanın başlangıç ​​aşamasında olduğunu ifade ediyorlar eğer akıllı telefonlar beyne zarar veriyorsa bile bunun anlaşılması için bundan mağdur olan insanların olması gerekir ki eğer beyne zarar veriyorsa belli bir süre sonra bu insanlardan milyonlarcasını görebileceğiz. O zaman da iş işten geçmiş olacak. Sinyal yayan cep telefonlarının uzun vadede Beyinde ur meydana getirmesi çok da imkansız değil.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like