Bilim Haberleri

Anti İnflamatuar Moleküller

 

Anti İnflamatuar Moleküller

 

Bilim ve teknoloji haberleri kategorimizde Anti İnflamatuar Moleküllerle ilgili yapılan bir araştırma var. Rus bilim adamları Anti İnflamatuar Molekküllerin eksikliğinin beyinde bazı hasarlara yol açtığını buldu. Yapılan araştırmalar yakın zamanda yapıldı. Bir vücutta Anti İnflamatuar Molekküller az ise düşünme yetisi ve hafıza olumsuz etkileniyor.

 

Nörofizyolog Vladimir Arkhipov liderliğindeki Pushchino’daki Rus Bilimler Akademisi’nin Teorik ve Deneysel Biyoloji Enstitüsü uzmanları, ciddi hastalıkların beynin çalışma kabiliyeti üzerindeki etkisinin mekanizmasını bulmak için bir çalışma yürüttüler. Deneylerde yine fareler ve sıçanlar kullanıldı. Çalışmalar sırasında, hayvanlara, TGF-beta proteininin anti-enflamatuvar moleküllerini bloke eden bir madde enjekte edildi, daha sonra sıçanların hafızalarının bozulduğu gözlendi bu sonuca göre Anti İnflamatuar Moleküllerin azlığı hafızayı azaltıyor ve düşünce yeteneğinin seviyesini düşürüyor.

 

 

Enflamatuar süreçler sırasında hastanın zihinsel yeteneklerini azaltmak, bilim insanlarını, iltihapla ilgili maddelerin nöronların çalışmasını etkileyebileceği düşüncesine yönlendirdi. İnflamasyonda görünen sinyalleme moleküllerinin farelerin beynini nasıl etkilediğini incelediler, bu da bu fikri kanıtladı. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, Neuroreport dergisinde bir makale yayınlandı , çalışma Rus Bilim Vakfı’ndan bir hibe ile desteklendi.

Vücudun inflamasyona reaksiyonu uzun süredir iyi çalışılmaktadır. Enflamasyon bölgesinde bulunan hücreler, birçok sitokin sentezlemeye ve serbest bırakmaya başlar hücreler arasında sinyal veren küçük peptit molekülleri buna örnektir. Yakın hücreler ve uzak organların hücreleri üzerinde hareket ederler. Sitokinler arasında, enflamatuar süreç (pro-inflamatuar) sırasında sentezlenenler ve inflamasyonun gelişmesini engelleyen anti-inflamatuar moleküller vardır. Bilim adamları daha önce beyin yapıları üzerinde bu pro-enflamatuar sitokinler, negatif bir etki göstermiştir, hatta normal şartlarda, kognitif fonksiyonun, bir anti-inflamatuar ters bir etkiye sahip olabileceğini ileri sürmüşlerdir, yani vücuttaki inflamatuar işlemi yapmadan… Yeni çalışmalarda, bilim adamları antiinflamatuar sitokin transforme edici büyüme faktörü-beta (TGF-beta) ‘nın hafıza oluşum süreçlerini nasıl etkilediğini test etti. Daha önce bu madde, kanser hücrelerinde bulunduğu ve büyümelerini desteklediğinden bilim adamlarının dikkatini çekti. Bu molekülün etkisini bloke edebilen TGF-betanın hücre içi sinyal yolunun bir inhibitörü de bilinmektedir.

bilim, teknoloji, haber, bilim haber, teknoloji haber

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like