Bilim Haberleri

Apple Kobalt Arayışında

 

Apple Kobalt Arayışında

“Bloomberg” haberine göre Apple firması yedek parçaların tedarikini sağlamak için kişisel olarak kobalt cevheri görüşmeleri için aracılarını devreye soktu. Apple elektrikli araba endüstrisinin yükselişinin de kobalt temeli üzerine inşa edildiğini biliyor. Kobalt büyük bir ihtiyaç haline geldi kobalt pilleri dünyanın en büyük ihtiyaç haline gelmek üzere…

Kısacası teknolojiyi kullanan firmaların Kobalt hammaddelerine ihtiyacı var. Apple kaliteli ürünler üretmek için kobalt hammaddesine büyük bir ihtiyaç duyuyor.

 

 

Anonim kaynaklara göre, Apple’ın beş yıla kadar binlerce ton kobalt cevheri sözleşmesi imzalayacağına kesin gözü ile bakılıyor ancak nihai müzakereler başarılı olmayabilir. Çünkü kobalt hammaddesi için sadece Apple beklemiyor, bu hammaddeyi kullanan bir çok teknoloji sektörü var. Günümüzde birçok şirket, Volkswagen, BMW ve Samsung SDI gibi pil üretim kapasitesini sağlamak için harekete geçen firmalar var. Son zamanlarda Avustralyalı madencilik ve Macar pil fabrikası SK Innovation, 10 yıllık bir tedarik sözleşmesi imzaladı. son 3 yılda kobalt fiyatları 3 kat arttı. Bu artış devam edecek.

Kobalt Nedir

simgesi Co, atom sayısı 27, atom ağırlığı 58,9332 olan, nikele ve demire benzeyen, gümüş renginde bir elementtir.

Kobalt Nerede Kullanılır

Kobalt batarya üretiminde, mıknatıs ve elektromıknatısların üretiminde, elektrik rezidanslarının imalatında, kesici ve delici aletlerin yapımında, korozyona, aşınmaya ve yüksek ısıya dayanıklı malzemeler gerektiğinde ve kaplama materyalleri gibi ürünlerde kobalt kullanılır kobalt Jet türbinleri, süper alaşımlar, yüksek kapasiteli pil ve bataryaların imalatında kullanıldığı gibi, renk pigmentleri, petrol ürünleri gibi sektörlerde de kullanımı yaygındır.

Kobalt Cevherleri

ülkemizde Adana-Tufanbeyli
Balıkesir- Dursunbey
Elazığ -keban
Gümüşhane,
Uşak, sivas ve Manisa’da kobalt bulunmaktadır.

 

Kobalt nedir, apple, kobalt madenleri, kobalt fiyatı
kobalt nerede kullanılır

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like