Nasıl Yapılır

Araba Akü Arızası 

Araba Akü Arızası

 

Araç aküsü|araba aküsü  arabanızda elektrik gücünü sağlayan elektro-kimyasal bir cihazdır. Bu makalede araç akü arızaları|araba akü arızaları konusuna değineceğiz. Akü nasıl ölçülür sorusunu cevaplayacağız. Akü suyu problemi ve alternatör arızası konusuna değineceğiz.  Motor dahil olmak üzere arabaya güç veren her şey, elektrik aküsü tarafından beslenir, Araç, üretilen elektrik gücünü bir araba aküsünde saklayan bir alternatörün kullanımıyla kendi gücünü oluşturarak şarj eder. Araç aküsü ile ilgili sorunlar, ateşleme ve güç için bataryaya bağlı daha birçok cihazla ilgili sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bir araba aküsünün nasıl test edileceğini bilmek önemlidir. Düzenli test ve bakım, ömrünü arttırır ve performansı artırır.

 

Araba Aküsünün Çalışması

 

Bir araba aküsü elektrik enerjisini kimyasal enerji şeklinde depolamak ve gerektiğinde kimyasal enerjiyi yeniden elektrik enerjisine dönüştürmek üzere tasarlanmış bir elektrolitik hücredir. Her biri yaklaşık 2,1 V elektrik sağlayan altı ayrı hücreli bir pildir. Bu yüzden seri olarak bağlandıklarında ve şarj edildiklerinde, yaklaşık 12.6 V voltaj sağlarlar. Bu hücrelerde kullanılan anot ve katot sırasıyla kurşun oksit (PbO) ve  kurşun (Pb) olup, kullanılan elektrolit seyreltik sülfürik asittir.

 

Araba akü testi nasıl yapılır

Araba akü testi kolay bir şekilde yapılabilir, yeter ki kısa devre olmasın. + ve – asla birleşmesin. Çünkü böyle olursa kısa devreye yol açacaktır. Bundan kaynaklanan yüksek akım yangına yol açabilir. Akü zamanla üzerindeki tozlardan da kısa devre yapabilir. Aküyü sık sık temizleyin. Elinize bir avometre alın ve DC volt kademesine getirin. Kademe 0-50 VOLT arasında olsun. Şimdi de avometrenin + ucunu kırmızı ucunu, akünün kırmızı + ucuna bağlayın. Diğer – ucunu da – kutba bağlayın. Okuduğunuz değer 12,6-12,8 aralığında ise akünüzde sorun yok demektir. Okuduğunuz voltaj, 10 VOLT altındaysa şarj edilmesi gerekir. Alternatör iyi şarj etmiyor demektir. Son olarak batarya aküde su seviyesi vardır, onu da kontrol edin.

Araba Aküsü Ömrü
Arabanızın aküsünün ömrünün bittiğini nasıl anlarsınız?
Arabada tüm elektrikli elemanlar aküye bağlıdır. Akü ömrü bitmeye yaklaşınca bunlar da düzgün çalışmazlar. Akü tam bittiyse, kontağı açtığınızda tık tık sesi gelir. Pil bittiğinde, çürük yumurta kokusuna benzer koku yayılr. Ayrıca korna cılız çalıyorsa, ya da çalmıyorsa ömrü bitmiş demektir. Araba aküsü 3 yıldan sonra değiştirilmelidir.

Araba Aküsü Neden Biter

lambaları açık bırakırsanız,
tüm gece müzik dinlerseniz, besleme yapmadan tabii
alternatör arızalıysa akünüz daha erken biter.

 

Araba Akü araba akü arızaları,alternatör arızası, araba akü ölçme,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like