Asenkron Motor Nedir

Asenkron motor nedir sorusunu cevaplayacağız. Senkron eş zamanlı demektir Asenkron ise bunun tersidir. Bir veya daha çok değer beraber hareket ediyorsa bu duruma senkron deniyor. Asenkron motorlarda iki farklı hız değeri vardır. Senkron hız sargılar üzerinde oluşan değer ile rötor (dönen parça) üzerinde oluşan değer aynı değildir. Senkron hız daima rötor hızdan daha büyüktür. Böylece senkron hız rötor manyetik alanını sürüklemektedir. Asenkron motorlar bir fazlı yardımcı sarılı, 2 ve 2 fazlı yardımcı sarılı Asenkron motorlar olarak 3 kısma ayrılırlar. Asenkron motorlarda stator rötor kapak rulman yatak kapak gövde ve soğutucu fan vardır.

Rötor: Dönen kısımdır.

Statör: Sabit kısımdır.

Asenkron motorlar çeşitli hızlarda kullanılabilirler. Ucuzdurlar. Kullanışlıdırlar. Bakım gerektirmezler. Parçaları daha uzun süreli dayanır. Çalışırken DC motorlar gibi ark meydana gelmediği için güvenle kullanılabilirler. Bu motorlara indüksiyon motorları da deniyor.

F: frekans

Ns: Senkron hız

P: kutup sayısı olmak üzere

Ve Ns >Nr olmak üzere:

Ns=f.120 / 2P  devir/ dakika bize senkron hızı verir.

Asenkron motor kısaca AC enerjiyi mekanik enerjiye çeviren motorlar olmakla beraber senkron hızı Rötor hızından daha büyük olan motorlardır. Rulman ve hava sürtünmesi olması nedeni ile rötor hızı daha düşüktür.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like