Enerji Haberleri Enerji Mühendisliği

Aynı Sıcaklıkta Mevsim Farkları

Aynı Sıcaklıkta Mevsim Farkları

Hiç düşündünüz mü? Yaz aylarında klimalarla iç ortamı 20 derece getirdiğimizde, atletimizle kalsak bile rahatsızlık duymayız, ama kış aylarında yine iç ortamı klima ile 20 dereceye getirebildiğimiz halde ceket palto vs giymek isteriz.

Isı Transferi Nedir

Bilindiği gibi, ısı 3 yolla transfer oluyor. İletim, taşıma ve ışınım ile transfer oluyor. Sıcaktan soğuğa doğru bir akış vardır. Bu akış doğaldır. Kendiliğinden olur. Sıcaklıklar eşit olduğunda ise transfer duruyor. Soğuk bir ortamdan daha sıcak bir ortama ısı transfer etmek için ek enerji harcamak gerekiyor. Konumuza dönersek;

Yaz olsun kış olsun, iç ortam sıcaklığı konfor sıcaklığında iken yani ortalama 20 derece iken, neden, yaz ve kışta farklı giyiniyoruz? İç ortam her iki mevsimde de 20 dereceye getiriliyorken neden yaz aylarında atletli dolaşabiliyoruz da , kış aylarında üzerimize ceket palto vs alıyoruz ve yine ter basmadan ve rahatsızlık duymadan oturabiliyoruz? Bunun nedeni tamamen ışıma ile ısı transferi alanında gizlidir. Işıma ile ısı transferi de nedir diye soracak olursanız hemen söyleyelim, sıcaklığın çok etkili olduğu bir transfer türüdür.

 

 

Kısaca  ışınımla ısı transferi=  yüzey yayıcılığı x Boltzman sabiti x yüzey Alanı x ( Tyüzey-Tortam) burada T  sıcaklıkların üssü 4 olarak alınır.

 

Burada esas önemli nokta, kış aylarında iç ortam 20 dereceye getirilse bile, ortamın dış duvarlarının soğuk olması, vücudumuzdan ısı çekmektedir. Yaz aylarında ise dış duvar sıcak olduğundan atletli gezebiliyoruz.

 

ışıma ile ısı transferi,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like