Bilim Haberleri

Basınçla yükseklik Ölçmek

Basınçla yükseklik Ölçmek

 

Elinizde metre olmadan yükseklik ölçebilir misiniz? Mesela  Ağrı dağının zirvesindesiniz ve ne kadar yüksekte olduğunuzu bilmek isteyebilirsiniz. Elinize metre alarak ölçüm yapamazsınız  çünkü gerçek yükseklik DİK olan yüksekliktir ve bunu başarmak için Süpermen olmanız  gerekebilir. Ama durun! Metre ve Superman’e gerek kalmadan da basitçe bulunduğunuz yüksekliğin, yerden kaç metre yüksekte olduğunu tespit edeceğiniz bir formül var.

 

Basınç = Ro x g x h  formülü her tür yüksekliği ölçmenize yardım ediyor. Elinizde bir basınç ölçer olması yeterli. Henüz dağa tırmanmadınız ve yerdesiniz diyelim. Hemen basıncı ölçün ve not edin.  Burada Ro havanın yoğunluğudur ve hep 1,225 kg/m3 alınır. Küçük g ise meşhur yerçekimi ivmesi olan 9.81 m/ s2 dir. Geriye metre cinsinden yükseklik kalıyor. Şimdi sizin ölçeceğiniz yüksekliğin metre olarak çıkması için P basıncı KPa olarak almanız daha kolay olur.

Birim analizi yaparsak:

 

P = Ro x g x h

KPa= kg/m. m/ s . m

Kilogram / metre .saniye2  size KPa’yı verir.

Bulunduğunuz yükseklikte ölçtüğünüz basınç 1000  Kpa çıktı diyelim.

1000 Kpa = 1,225. ( 9, 81) . h

Buradan h yüksekliği çekersek ; demek ki siz 83  metre yüksektesiniz.

Ölçüm cihazınız Kpa değil de Atm olarak basın ölçebilir. Veya bar olarak ölçebilir. Burada basınç birimlerinin birbirine çevrilmesi çok kolaydır.

 

1 Bar kaç Kpa dır

 

1 bar = 105  Pa olarak hesaplanır. Ya da 1 Bar = 100 KPa dır. Oran ve orantı hesabı ile bar ile KPa arasında kolayca çevrim yapılabilir.  Basınç ölçüm cihazınız Atm olarak ölçüm yapabilir.

1 Atm Kaç bar dır

 

Bu durumda  1 Atm = 1,013 Bar hesabından kolayca çevrim yapabilirsiniz.

Böylece yüksekliği basınç ile ölçümü bu şekilde kolayca yapılabilir.

Basınçla yükseklik ölçümü, bar, kpa, atm, basınç birimleri, basınç,

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like