Donanım

Basit Bilgisayar Arızaları ve çözümleri

Basit Bilgisayar Arızaları ve çözümleri

Bilgisayar arızaları hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki bilgisayar arızası gidermek için bilgisayar tamircisi ile haşır neşir olmak yerine basit arıza çözümleri ile siz de bilgisayarınızı onarabilirsiniz. Bu makalede en sık görülen bilgisayar arızası hakkında başlıklar halinde bilgiler verelim:

Bilgisayar Başlarken mavi ekran çıkması mavi ekran hatası

Mavi ekran hatası ya hard disk arızası olur ya da ekran kartı arızası kaynaklı olabilir. Ekran kartı arızası kaynaklı olup olmadığını anlamak için kasanızın kapağını açın ekran kartı vidasını sökün ve slotundan çıkarın. VGA kablosunu da anahart VGA yuvasına takın. Kasayı çalıştırın. Görüntü geliyorsa ve mavi ekran gelmiyorsa arıza donanımsaldır. Bir diğer yol da ekran kartı yazılımını tamamen silmeniz ve yeniden yükleme yapmanızdır. Eğer bu iki yolu denediğiniz halde mavi ekran geliyorsa :
Ram arızası da olabilir. Ram arızası için yapacağınız şey ram söküp diğer slota takmaktır. Ram tamiri yapılamaz. Ancak yeni bir ram alabilirsiniz. Kendi ram eşdeğeri ve Mhz değerinde DDR 2 veya 3 olabilir – aynı değerde ram satın almanız gerekir. Eğer ram slotunu değiştirdiniz veya yeni bir ram taktığınız halde yine mavi ekran hatası alıyorsanız kesin HDD sorunludur. C ve D bölümlerini formatlayın. Kurtulun.

Bilgisayarın Tarihi Eskiye Dönüyor

Bilgisayarın tarih saat ayarı yenilediğiniz halde eskiye dönüyorsa yapacağınız iş kasayı açmak ve yuvarlak pilini yuvasından çıkarıp yeni bir pil takmak olacaktır. Enerji kesik iken bios bilgilerini bu pil beslemeye yardımcı olur. Pil biterse her şey fabrika ayarına döner. Bir bios pili 5 liradır. Teknik servise götürdüğünüzde ise el emeği zarttı zurttu 30 lira bayılabilirsiniz.

Bilgisayar İşletim Sistemini Kurtarmak

Format en iyi çaredir. Bir bilgisayara format atmak ya da bilgisayara nasıl format atılır sorusunun cevabı basittir. Vaktiniz varsa bir DVD windows işletim sistemi yüklü DVD yi yuvaya takıp bilgisayarı resetleyin. Sürekli açılışta Boot menüsünün gelmesi için f1 veya f2 veya f6 veya del tuşlarına hızlı hızlı basarsınız. Bazı modellerde boot menüsü farklı tuşlarla gelir. Sonra nereden başlatacağı soru gelecek. Siz DVD seçeceksiniz. Eğer flaş diskle format atma yolunu seçtiyseniz bu kez flaş disk seçeceksiniz. Tiyo vereyim flaş disk ile format atmak daha hızlı ve güvenlidir. DVD çizilebilir.

Flaş Diskle Format Atmak

Basitçe diskinize torrentten indirdiğiniz .iso uzantılı programı kopyala yapıştır yolu ile değil, boot etmesi için özel bir programla atacaksınız. Programın ismi Windows 7 USB /DVD Download Tool programıdır. Linke tıklayarak indirebilirsiniz. Sonra flaşınızı biçimlendirin. FAT 32 olarak biçimlendirin. NTSF değil FAT32 unutmayın. Sonra bu programı açın ve bu yoldan windows iso işletim sistemini flaşa yükleyin. Bir kaç dakika içinde işletim sistemi hazır olacak. Ben format atmak istemiyorum, Windows kurtarma yapmak istiyorum.

 

Windows Kurtarma Nasıl Yapılır:

Başlat Menüsü ardından “Çalıştır” “msconfig” yazıp entere basınız.

açılan pencereden Sistem Geri Yüklemeyi Başlat butonuna tıklayınız. Sistem geri yükleme noktası oluşturulmamış ise formattan başka çare yok.

Bilgisayar açıldığında siyah ekranda kalıyor

Bilgisayarı açtığınızda karşınıza ilk olarak msdos ortamı gelecek ki telaş etmeyin bu normaldir; yani siyah ekran, ram sayımı ve çevre ünitelerinin kontrolü falan fıstık yapılıyor. Ancak bu iş uzarsa yani hiç siyahtan çıkmadan hep öyle kalıyorsa donanım tanınmıyor demektir. Hemen HDD bağlantısı ram slotu kontrolü klavye ve diğer bağlantılarda kopukluk var mı kontrol etmelisiniz. Bazen de PC çok ısınır ve kendini aklı sıra korumaya alabilir. İyi bir soğutucu fan almanız ve işlemciye termal macun sürmeniz gerekir.

Bilgisayarın sürekli reset atması

Bilgisayarın sürekli reset atması bilgisayarın yeniden başlaması ısınma işaretidir. Bu sorundan önce CHKDSK disk denetleme de yapabilirsiniz. Ama sorun donanımsal ise işlemci iyi soğumuyor demektir. Onu soğutmak için eş değerde bir FAN almanız gerekir. Kasa içini tozlardan arındırmanız gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like