Bedava Elektrik Üretmek

Bedava Elektrik Üretmek

Bedava elektrik üretmek yapılabilecek en kolay işlemdir. Tek ihtiyacınız olan şey, bedava elektrik üretimi için düzgün dairesel hareket sağlayacak mekanizma kurmaktır. Bu hareket su gücü kullanılarak yapılabileceği gibi, rüzgar enerjisi kullanılarak veya  sıcaklık değeriyle suyu buharlaştırarak buhar gücü vasıtası ile sağlanabilir. Evleri dere kenarında olan insanlar için en büyük avantaj, küçük bir hidroelektrik santral kurarak bedava elektrik elde etme imkanına sahip olmalarıdır. Evleri yüksek tepelerde olanlar için de en büyük avantaj rüzgar enerjisi ile bedava elektrik üretme imkanının olmasıdır.

Hidroelektrik gücü ile bedava elektrik elde etmek

Bir dere kenarında yaşıyorsanız veya şelale yakınında bir yerleşim yeriniz varsa, su akış gücünü kullanarak mükemmel bir şekilde sınırsız bedava elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey, suyun gücünü kullanarak stabil dönen bir türbin oluşturmaktır. Türbinler çeşitli şekillerde imal edilebilir ya da hazır satın alınabilir. Türbinlere bağlanacak bir jeneratör, suyun sürekli akışı ile sürekli döner. 3000 devirde 50 Hz frekansta 240 volt AC elektrik üretebilir. AC elektrik evlerde kullandığımız alternatif akım elektrik enerjisidir. Rüzgar türbinlerinden elde edilen elektrik enerjisi DC yani doğru akım elektrik enerjisidir. Elde edilen DC elektrik akımı invertör yardımı ile AC elektrik akımına dönüştürülebilir.

İnvertör Nedir

İnvertörler, AC akımı DC akıma çevirebileceği gibi, DC akımı AC akıma çevirebilecek elektronik düzeneklerdir. Frekans ayarını düzenleyen inverter, gerilim ve frekans parametrelerini düzenler.  Örneğin bir rüzgar türbininden elde edilecek 12 V DC akımı 220 Volt AC akıma çevirme gücü vardır. Bu DC voltaj 24V veya  48 volt da olabilir.

Türbin Nedir

Herhangi bir akışkanın basınç gücü ile 360 derece dönen mekanik parçadır. Bu mekanik parça dönme hareketi sağlar ve dönüş hareketi 360 derece gerçekleşir. Böylece jeneratöre bağlanan bu parça belli bir devir ayarlanarak jeneratörü çevirir.

 

Jeneratör Nedir

Dönme hareketini elektrik enerjisine çeviren parçadır. Bedava elektrik enerjisi elde etmek için suyun basıncının sağlanması gerekir. Bunun için de suyun yüksek bir yerden akışı sağlanmalıdır.  Yükseklik arttıkça suyun basıncı da artar. Artan basınç hareketi nedeniyle dönme gerçekleşir ve elektrik üretilmeye başlanır.

 

Jeneratör Nedir, Bedava elektrik enerjisi, Türbin Nedir,invertör nedir, rüzgar enerjisi,

 

 

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Bedava Elektrik Üretmek” için 3 yorum

 • 21 Ocak 2017 tarihinde, saat 15:23
  Permalink

  çağımızın en önemli eksiği ve ihtiyacı enerji dir ve gittikçe kaynaklar fosil açıdan tükenmektedir yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek lazım

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2017 tarihinde, saat 20:40
  Permalink

  bedava elektrik üretimi bize ve tüm dünyaya gerekli yenilenebilir enerji kaynaklarına tüm dünyanın ihtiyacı var fosil yakıtların zamanı ve ömrü bitiyor

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2017 tarihinde, saat 13:15
  Permalink

  bedava elektik üretimi bütün dünya için kurtuluş olacaktır. fosil yakıtlar tükeniyor ve dünya enerjisiz yaşayamaz. yani bedava elektriğe bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu bir enerji kaynağıdır. fosil yakıtlarının zamanı bittiğini düşünerek bedava elektrik üretilmesi çok daha iyi olacaktır.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.