Bilim Haberleri

Beyindeki İştah Kontrolcü Hücreleri Keşfedildi

Beyindeki İştah Kontrolcü Hücreleri Keşfedildi

Teknoloji haberimizde beynin gizemli hücrelerinden birinin daha çözülen gizemi var. Beynimizde iştahımızı kontrol eden hücreler keşfedildi. Warwick Üniversitesi’nde yeni araştırmalara göre, enerji seviyelerini kontrol eden beynin bir bölümünde bulunan Tanycytes – gıdadaki iki önemli amino asidi saptadı. Warwick Üniversitesi’nden uzmanlara göre Beyinde bulunan tanycytes in dildeki tat tomurcuklarında bulunan amino asitlerin lezzetini hisseden aynı reseptörler aracılığıyla gıdalarda bulunan amino asitlere tepki veriyor.

 

Kişiyi doygun hissettiren iki amino asit olan arginin ve lisin amino asitlerinin bu işlevi yeni keşfedildi . Bu amino asitler, sığır eti sığır filetosu biftek, tavuk, uskumru, erik, kayısı, avokado, mercimek ve badem gibi gıdalarda yüksek konsantrasyona geçiyor. beyin hücrelerine konsantre arjinin ve lisin miktarları eklendiğinde kişi kendini tok hissediyor. Yani kişi yemek yemeden de bu hücreler uyarıldığında yemiş kadar tok hissedebiliyor. Zayıflamak isteyen ve iştahları nedeni ile bir türlü kilo veremeyenler için bu keşif çok yararlı olabilir.

Beyindeki bölgenin merkezinde vücut ağırlığını kontrol eden tanysitler var amino asitlerin direkt olarak algılanması insanların sağlıklı sınırlar içinde vücut ağırlığını kontrol etmesine yardımcı olan yeni yollar bulmak için çok önemli etkiler yaratabilir.

beyin hücresi, teknoloji haberleri, bilim haberleri

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like