Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri

Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri

Bilgisayar arızaları yazılım kaynaklı bilgisayar arızaları ve donanım kaynaklı bilgisayar ağları olarak iki kısımda incelenir.  Yazılım kaynaklı arızalar En kötü ihtimalle bilgisayara format atılarak düzeltilebilir. Bunun dışında bilgisayar arızaları içerisinde hep programı arızaları programların denetim masasından kaldırılıp yeniden yüklenmesi ve gerekirse programların güncellenmesi ile giderilebilir. Bilgisayar arızaları anakart arızası BIOS hataları bilgisayar kilitlenme sorunu işlemci sorunları bilgisayar soğutma sorunları bilgisayar voltaj sorunları RAM problemleri Porto sorunları ekran kartı sorunları harddisk sorunları optik okuyucu arızaları ses kartı arızaları güç kaynağı arızası gibi çeşitli arızalarından oluşmaktadır. Bilgisayar arızaları tespit yapmak için öncelikle Bilgisayarın nasıl bir arıza verdiğine bakmak gerekiyor. Bilgisayarın ana kartında meydana gelen arızalar ana kart arızası olarak bilinir ve en temel donanım problemlerinden biridir. Anakart arızası giderilmesi mümkün olmayan ya da çok zor olan arızadır. Elektronik devre elemanlarının arızalanması elektronik devre elemanlarının değiştirilmesi gibi zor bir süreci gerektirir. Bu nedenle anakart arızaları Uzmanlar tarafından yapılabilir fakat basit anakart arızaları kullanıcılar tarafından da giderilebilir.

bilgisayar-arıza-giderme

 Basit anakart arızaları

 

Bilgisayarların anakartları arıza verdiğinde bios sesli hata mesajları verir. Bu hata mesajları Windows’un başlamasını engeller kasa çalışır durumdadır fakat monitöre görüntü gelmemektedir. Bu durumda kullanıcının yapacağı şey BIOS pilinin hemen yanında yer alan Jumperin yuvasını değiştirmektir. Jumper  değiştirildikten sonra kasaya Yeniden elektrik verilir ve sonra yeniden kasanın elektriği kesilir ve Jumper eski haline getirilir.. Bu işlem BIOS sıfırlama işlemidir. BIOS fabrika ayarlarına geri döner. BIOS pilinin hemen yanında bulunan Jumper birçok sorunu halletmektedir.

 

 Bilgisayar her açıldığında eski tarihe dönüyorsa

Bilgisayarınız her açıldığında tarihi fabrika ayarlarına dönüyorsa BIOS piliniz bitmiş demektir. BIOS pilinin değiştirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınız her açıldığında tarihi eskiye dönerse çeşitli internet tarayıcılarını da kullanamazsınız. 5 lira ödeyerek BIOS pilini satın alabilir ve kasanızdaki eski bios pilini çıkarıp yeni bios pilini takarak bu sorunu halledebilirsiniz.

bilgisayar-arızaları

 Bilgisayar donma sorunu

 

 

Bilgisayarınız çalışır durumda iken birdenbire donma sorunu yaşıyorsanız yazılımsal probleminiz olabilir ya da hard diskinizin ömrü bitmek üzere olabilir. Genellikle Kısa bir süre sonra mavi ekran hataları alabilirsiniz. Bilgisayar çalışırken bilgisayar donma sorunu meydana gelmesi virüs kaynaklı da olabilir.

 

 Bilgisayar reset atıyor

 

Durup dururken bilgisayarınız kendi kendine reset atıyor ise bilgisayarınızın işlemcisi yeterince soğumuyor demektir. Bu durumdan bilgisayarınızın kaç pin işlemci desteklediğini bilmeniz ve ona göre yeni bir fan satın almanız sorunu çözecektir. Bilgisayarınızın eski fanını çıkarttıktan sonra üzerindeki Termal macunu işlemciye zarar vermeden kazıyarak yeni termal macun şeridi çektikten sonra Yeni fanı takabilirsiniz.. Bazı bilgisayar işlemci fanları çentikli bazıları  vidalıdır. Vidalı olan işlemci fanlarını takmak için anakartı komple sökmeniz gerekir. Bilgisayar Kısa bir süre çalıştıktan sonra kendi kendini kapatıyor ya da resetliyor ise bilgisayarı zorlamadan hemen fanını değiştirmeye bakın. Çünkü işlemci aşırı ısınmadan dolayı yanabilir.

 

bilgisayar-donma-sorunu

 

 Bilgisayar temizliği nasıl yapılır

Ayda bir kere güçlü hava üfleyici yardımıyla bilgisayarınızın fanının üzerinde biriken ve soğumayı engelleyen tozları kolayca alabilirsiniz. Bu işlemi her ay yaparak ileride oluşabilecek donanım arızalarını önleyebilirsiniz.

 

 Bilgisayar hiç açılmıyor

Bilgisayarınız hiç açılmıyor ise yani kasanız çalışmıyor ise power supply arızalı demektir.. Gerekli voltajı alamayan devre elemanları çalışmaz. Power supply 220 volt alternatif akımı doğru akıma çevirerek çeşitli voltajlarda bilgisayarınızın bileşenlerine dağıtır. Power Supply’nin arızalanması durumunda kasanızdaki power supply eşdeğer yeni bir veya daha güçlü bir Power supply satın alabilirsiniz. Satın alıp kendiniz takarsanız, 40-50 liraya 300 Watt power supply alarak bu işten sıyırabilirsiniz.

 

 Bilgisayar mavi ekran hatası veriyor

Bilgisayarların mavi ekran hatası vermesinin birkaç sebebi vardır. Bunlardan ilki hard disk arızası ikincisi Ekran kartı arızası üçüncüsü ise RAM arızasıdır. Sırasıyla bu üç elemanı değiştirerek arızanın tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Elinizde yedek elemanlar yoksa ve mavi ekran hatası alıyor iseniz bilgisayar elektrik bağlantısını keserek kasayı açın ve Ram elemanını dikkatle çıkararak Kurşun kalem silgisi ile iletken kısmını sildikten sonra diğer yuvaya takın… Sorun hala devam ederse harici ekran kartınızı çıkartıp Bilgisayarınızı onboard olarak çalıştırın. Büyük ihtimalle sorun çözülecektir.  Bunları yaptığınız halde sorun Hala devam ediyorsa hard diskiniz kesin olarak problemlidir.

 

Etiketler; bilgisayar arızası, anakart arızası, bilgisayar temizliği, ram arızası, harddisk arızası, power supply arızası, bilgisayar hiç açılmıyor,bilgisayar reset atıyor, basit anakart arızaları, mavi ekran hatası, bios arızası, bios arızaları,donma sorunu, bilgisayar donma sorunu

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri” için 3 yorum

 • 28 Eylül 2016 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  cok yararli paylasim icin mercii

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  Selamün aleyküm iyi akşamlar.
  Arkadaşım 10 yıldır Mozilla frefox Kullanıyom fakat bazı aramalarda yandeks diye bir yere gidiyor oda yazdığımı anlamıyor .tekrar frefox yüklüyom fakat yine aynısı oluyor .
  Bunun olmaması için Hangi bölüm özelleklerinden engellemeliyim. Resimli anlatım olursa diğer arkadaşlarada faydalı olur düşüncesindeyim.
  Birde düzenle kaldır bölümde Bir çok int,expolur güncellemesi var30 kadar , bunların esası hangisi hep aynı gün güncellemesi nasıl oluyor Bir proğram içinde bu kadar bölümmü var ? Şimdi şu an bile Yandex böümünden size ulaşıyom. 2016mart ayına kadar böyle bir şeyler yoktuu İlginize şimdiden teşekkür ederim Hoşça kalın sağlıcakla kalınız.

  Yanıtla
  • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 21:13
   Permalink

   Selamlar
   Yandex arama motoru olarak seçilmiş görünüyor. Silseniz de yine aynı durumla karşılaşırsınız. Bunun için mozilla ayarlarından seçenekler / genel ve giriş sayfası kısmına gelmeniz ve oradan yandex silmeniz gerekir. Google arama motoruna girerek ” direkt olarak arama çubuğuna yazın” arama motoru olarak tayin edilmesini sağlayın. Ya da daha güvenli olan ve sık güncelleme yapmayan Crome kullanmayı tercih edin. Kolay gelsin.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.