Donanım

Bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır?

Bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır?

Bilgisayarların kullanım alanları, bilgisayarlar ne zaman yavaşlar?  gibi konulara değineceğiz. Bilgisayar kullanım alanları her geçen gün genişlemektedir. bilgisayarlar iş yapmayan neredeyse hiç bir öğrenci, memur işçi akademisyen sanatkar kalmadı. Yediden yetmişe eğitim sağlık teknoloji bilim sanat  oyun eğlence ve aklınıza gelebilecek her alanda bilgisayarlar hayatımızın en büyük parçaları haline geldi.

Yaşamımızı kolaylaştıran bilgisayarlar donanım ve yazılım olarak 2 ana öğe altında birleşirler. Donanım; bilgisayarın nesnel parçalarını oluşturur. Yazılım ise işletim sistemi ve onun bünyesindeki tüm programları oluşturur. Bilgisayarlar tam donanımlı olarak çalışabilmek için yazılıma ihtiyaç duyarlar. Örneğin Windows işletim sistemi Linux işletim sistemi ya da Mac işletim sistemi gibi işlemlerimizi yapabileceğimiz bir sistem kurulması gereklidir.

bilgisayar tamir2

Bilgisayarlar ne zaman yavaşlar ve Bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır?

Bilgisayarlar belirli bir kullanım ömrü geçtikten sonra yavaşlamaya başlarlar. dosya indirme /upload etme, program kurma program kaldırma işlemleri, bilgisayarın yavaşlamasına zamanla sebep olur. Virüsler trojanlar keyloggerlar bilgisayarları yavaşlatan casus yazılımlardır.Bilgisayarlarınıza format attıktan sonra hemen Deep Freeze programı kurarsanız ve aktif ederseniz bilgisayarınıza yapacağınız tüm zararlı işlemler bir dereceye kadar bilgisayar resetlendiğinde ortadan kalkar. Böylece aylar sonra bile ilk format attığınız günkü gibi bilgisayarınızı aynı hızda kullanabilirsiniz. Deep Freeze programı bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar için bilgisayar yavaşlamasını önleyen bir programdır. Bilgisayarı kapattığınızda indirdiğiniz dosyalar programlar silinirler. bunu önlemek için Deep Freeze programını kurarken  C ve D seçeneklerinin önündeki kutulardan biri boşaltın. sisteminiz Bilgisayarım C bölümüne yüklü ise o kutu dolu kalsın. Bilgisayarım D: bölümünün önündeki kutucuğu boşaltın. Böylece Deep Freeze programı bilgisayarınızın işletim sistemini korurken depo alanı D: bölümünü serbest bırakacağı için dosyalarınızı bilgisayarım D: bölümüne atabilirsiniz. Silinmezler.

bilgisayar arıza

Bilgisayarınızı yavaşlatan virüsler trojanlar ve keyloggerlar ve .exe uzantılı bilinmeyen programlardan kurtulmak için güncel bir antivirüs kullanabilirsiniz. ESET NOD 32 antivirüs bizim size önerebileceğimiz bir antivirüs programı olarak kullanılabilir. bilgisayar yavaşladığında CCleaner programı bilgisayarınızdaki gereksiz yükün temizlenmesini sağlayacaktır.

Bilgisayar Disk birleştirme İşlemi

Bilgisayarınız bir dükkan olarak düşünüldüğünde ve program ve dosyalar da birer ürün olarak düşünüldüğünde zamanla bu ürünlerin indirilip yerlerine konmaması dağınık bir süper market görüntüsü verecektir. Gerekli donanım aradığı dosyayı bulmakta zorlanacaktır. Bunu önlemek için sık sık bilgisayar disk birleştirme işlemi yapınız.

bilgisayar disk birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Bilgisayarım/ C bölümü sağ tıklayın/ özellikler/ Araçlar / şimdi birleştir yolunu izleyerek bilgisayarınızın C bölümünde ( işletim sistemi) dağınık dosyaların düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız yeniden hızlanacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like