Nasıl Yapılır

Bilgisayar Yazılım Arızası

Bilgisayar Yazılım Arızası

Bilgisayar yazılım arızalarında en sık karşılaşılan sorun NSIS hatası…NSIS, ‘Nullsoft Scriptable Install System’ anlamına gelir. Yükleme amaçlı, açık kaynak kodlu, komut dosyası kullanan bir sistemdir. NSIS, yazılım için kurucular oluşturur. Kısacası, NSIS, kurması gereken bir yazılım değil, yalnızca sisteminize başka yazılımların yüklenmesini kolaylaştıran bir yazılımdır.

NSIS, kullanıcıların sistemlerinde istedikleri yazılımı yazarken enstrümantal olduğu için güvenilir ve istikrarlı olmalıdır. Küçük boyutu ve hızı kullanıcı dostu yapar. Bu yükleyici, Windows dışındaki işletim sistemlerine sahip sistemlerde de derlenebilir. Bunun yanında, NSIS yükleyicisinin en büyük avantajı, yalnızca bir yükleyici yaratılmasını sağlayan birçok önemli Windows sürümü ile uyumluluğudur.

NSIS Hatası Nedir?

Bildiğimiz gibi, NSIS yükleyicileri yazılım yüklemesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, indirilen dosyanın herhangi bir nedenden dolayı manipüle edilmesi durumunda, NSIS hatası atılır. Yükleme işlemi hataya rağmen devam ederse, yazılım düzgün bir şekilde yüklenmeyecektir.

NSIS Hata İletileri

NSIS’yi yükleyici olarak kullanan yazılımları yüklemeye çalışırken, NSIS sürümüne bağlı olarak aşağıdaki NSIS hata mesajları görüntülenebilir.Kullanmaya çalıştığınız yükleyici bozuk veya eksik. Bu, bozuk bir diskin, başarısız bir indirme veya bir virüsün sonucu olabilir.

 

 

/ NCRC komut satırı
anahtarını kullanarak bu denetimi atlamak mümkün olabilir.

Yükleyici bütünlüğü denetimi başarısız oldu. Sık
karşılaşılan nedenler arasında eksik yükleme ve hasar görmüş medya sayılabilir.

NSIS Hatasının Nedenleri

◇ Bilgisayar virüs bulaşmış olabilir.
◇ Programın internetten eksik yüklenmesi.
◇ Orijinal dosya indirildikten sonra manipüle edilmiştir.
◇ Donanım hatasından dolayı.
◇ Yanlış yapılan sistem yapılandırma ayarları.
◇ Güvenlik duvarı sisteme kuruldu.

NSIS Hatası Nasıl Düzeltilir?

Virüsten etkilenen bilgisayar nedeniyle hata: NSIS hatasının olası bir nedeni, sisteminizde virüs bulaşmış olabilir. Sisteminizde bir virüsten koruma programı varsa, virüs tanımlarının güncelliğini kontrol edin.Neticede günde 50 bin adet virüs yazılıyor ve piyasaya sızdırılıyor.Antivirüslerin bu yeni virüsleri tanıyabilmesi zaman alıyor. Güncelleme ile koruma sağlanıyor ama daima anti virüsler bir adım gerideler. Yani %100 güvenlik yoktur.

NSIS Hatası Nasıl Çözülür
Yükleyiciyi çalıştırmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, mevcut virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakın. İstediğiniz programı tekrar kurmayı deneyin.Kesilen Karşıdan Yüklemeden Kaynaklanan Hata: Yazılımın İnternet bağlantısı kesilmesi veya elektrik kesintisi gibi nedenlerle yazılımın başarıyla tamamlanmaması durumunda, programı yeniden yüklemeden önce tarayıcı önbelleklerini temizleyin.Değiştirilen Dosya nedeniyle hata: Dosyanın indirilmesinden sonra sistemde bir şekilde manipüle edildi. Bu, NSIS hatasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu, yükleyiciyi yeniden yükleyerek ortadan kaldırılabilir.Donanım Sorunlarından Kaynaklanan Hata: Yüklenecek program kaldırılabilir bir sürücü, CD veya DVD’de ise ve NSIS hatası açılırsa, aynı diskteki diğer dosyaların açılıp açılmadığını kontrol edin. Değilse disk bozuk demektir. Temizleme bezi kullanarak bu diski temiz bir bezle çıkartıp silin. Diski sisteme yeniden yerleştirin ve yükleyici programını çalıştırın.Hatalı Sistem Ayarlarından Kaynaklanan Hata: Bazı Windows sürücüleri güncellemeye ihtiyaç duyabilirler. Yükleyiciyi yeniden çalıştırmayı denemeden önce tüm sürücülerin güncellendiğinden emin olun.Yüklü Güvenlik Duvarları nedeniyle hata: Sisteminize bir güvenlik duvarı kurulmuşsa, yeni bir programın kurulumunu kısıtlayabilir. Bunu önlemek için, program yüklenene kadar Güvenlik Duvarı ayarlarını devre dışı bırakın. Post programı yüklemesi, Güvenlik Duvarı etkinleştirilmelidir.İndirme Yöneticisi Programlarından Kaynaklanan Hata: Sistem, indirme işlemini hızlandırmak için herhangi bir görev hızlandırıcısı içeriyorsa, NSIS hatasını atıyor olabilir. Böyle programları kaldırın. Yükleyiciyi tekrar çalıştırın.Sunucu Sorunlarından Kaynaklanan Hata: Sunucu bazı teknik aksamalar yaşıyor olabilir veya sunucu tarafında dosya bozulabilir. Bu kaçınılması gereken nadir bir senaryondur. Dosyanın orijinal olup olmadığını kontrol etmek için programı yeniden yükleyin. Değilse, güvenilir bazı web sitelerinden tekrar indirin.

NSIS hatası, bilgisayar yazılım hatası, yazılım arızası

1 Comment
  1. eleni 2 sene ago
    Reply

    bilgisayar yazılım arızası başınızı ağrıtabilir. en iyisi bilgisayara format atarak kurtulmaktır. bir bilgisayar diski de 50 formata kadar dayanabilir

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like