Kişisel Gelişim ve NLP

Bipolar Bozukluk ve Depresyon

Bipolar Bozukluğu Keşfetmek

İnsanlar günlük yaşamlarını renklendiren duygusal tonları tanımlamak için ruh hali terimini kullanır-. Ruh halleri mutlu ya da üzgün olabilir insanlar an içinde çok Enerjik veya hiç bir şey yapmak istemeyen tembel moda geçebilirler. Motivasyon eksikliği yaşayabilirler. Motivasyon dibe vurursa kişi yaşama sevincini kaybeder.; Bu modlar duyguların yanı sıra, duygularına anlamlarını veren düşünce ve yargıları içerir. Kaygılı bir ruh hali basit bir perspektif değişikliği ile heyecanlı bir havaya dönüşebilir ve hoşnut bir haber işitince üzgün bir ruh hali daha mutlu bir hal haline gelebilir. Ruh halleri genellikle sık sık değişen geçici şeylerdir ancak uzun süreler boyunca tüm psişik yaşama renk katarak uzatılabilirler. İnsanların duygu durumlarının dış şartlara göre nasıl değiştiğini Osho güzel bir hikaye ile anlatır:

 

 

Osho Evi Yanan Adam

Hikaye evini terk edip gurbete çıkan bir adamın uzun yıllar gurbette çalıştıktan sonra eve dönüşü ile başlıyor. Adam gece vakti eve ulaştığında evinden çıkan alevlerin etrafı aydınlattığını görünce feryat figan ediyor. Adamın evi yanıyor. Bu arada en küçük oğlu onu karşılamaya geliyor. Ona diyor ki üzülme baba biz sen yokken bu evi sattık. Ev bizim değil. Yanarsa yanar diyor. Baba büyük bir oh çekiyor ve rahatlıyor. Ortanca oğlu geliyor ve evi sattıklarını yineliyor ancak ekleme yapıyor ve evin parasını henüz almadıklarını söylüyor. Bunun üzerine baba yeniden feryat figan gözyaşlarına boğuluyor. En büyük oğlu geliyor ve babayı yeniden rahatlatıyor. Evi satın alan adamın bu evi zaten yıkıp yerine başka bir ev yapacağını söylüyor. Ev yansa da parayı ödeyeceğini haber veriyor. Baba yeniden derin bir oh çekiyor. Baba, gelen haberlere göre halden hale- renkten renge girmektedir. Bu manzara dış ortama göre insanın nasıl halden hale geçebileceğini en güzel şekilde anlatıyor…

Bipolar Bozukluğu Keşfetmek

Çeşitli yaşam olayları yaşanırken insanların ruh halleri inişler ve çıkışlara maruz kalır ancak çoğu ruh hali bu kadar aşırı olmaz veya kontrol edilemez gibi hissedilir.Normal ruh hali dalgalanmalarına maruz kalan kişilerin aksine Bipolar Bozukluğu olan insanlar farklı değerlendirilir.
İki kutuplu bozukluğu olan insanlar aşırı veya anormal duygudurum değişimlerine maruz kalır, bunlar uzun süreler boyunca devam eder, ciddi psikolojik rahatsızlığa neden olur ve normal işleyişe müdahale eder.

Bipolar Bozukluk Manik-Depresyon ya da bazen Bipolar Duygulanım Bozukluğu olarak da bilinir insanların enerji seviyelerini, tutumlarını, davranışlarını ve genelini derinden etkileyen aşırı, şiddetli ve tipik olarak sürekli ruh durumları arasında salınmasına neden olan ciddi bir duygudurum bozukluğu kategorisidir.

Fonksiyon yeteneği

Bipolar ruh halleri ilişkilere zarar verebilir iş verimini düşürebilir veya okul performansını zayıflayabilir ve hatta intihara neden olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınızın yanı sıra etkilenen insanlar sıklıkla sinirlileşir ve bipolar ruh hali şiddetinin şiddeti yüzünden üzülürler.

Depresyon

Depresyon az ya da çok, maniksten gelen karşıt durum halidir. Depresyon , uyuşukluk duygusu ve enerji eksikliği , yaşama olumsuz bir bakış, düşük veya var olmayan benlik saygısı ve benlik değeri ve hiçbir şeyin mümkün olmadığı düşüncesi ile ve kabulü ile ilişkilidir. İnsan o kadar çok deneme yapar ve hepsinde de başarısız olursa depresyon kaçınılmaz olur. Kemikleşen bir olumsuz bakış kazanmaya başlar ve bu bakış gerçeği görmesini ve fırsatları değerlendirmesini de engeller.Depresyona maruz kalmış bireyler, kendilerine zevk veren her şeyden zevk almamaya başlarlar. Bunlara ilgilerini kaybederler. Yaşamak yerine uyumayı ve dış dünyadan kopmayı tercih ederler. Kazandıkları bakış açısı onlara bardağın boş tarafına odaklanmayı öğretir. Hayatı kötü olarak değerlendirirler.

 

Bipolar Bozukluk Manik-Depresyon,depresyon, osho hikayeleri, osho evi yanan adam

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like