Biyoyakıt Enerjisi

Biyogaz Enerjisi|Biogas Energy

Biyogaz Enerjisi|Biogas Energy

 

Biyogaz enerjisi  ya da ecnebi tabirle biogas energy yenilenebilir enerji kaynakları arasında dünyada hızla yayılan bir enerji kaynağıdır. CH4 gazı yoğunlukta olmak üzere yanıcı gaz elde edebileceğiniz bu sistemlerde kullandığınız yakıt sadece meyve sebze kabukları, tezek, kümes hayvanlarının dışkıları oluyor. Sakın ha insan dışkısı kullanmayın. Doğada bu işe yaramayan tek atık o…

Bu dışkılar ve atıklar 1:1 oranında su ile karıştırılarak fermantasyona terk ediliyor. Sıfır bir biyogaz cihazı 30 gün sonra size gaz üretir. Üretilen bu gaz yemek pişirme- şofben hatta bazı kombilerde kullanılabilir. Büyük biyogaz tesisleri bu gazla elektrik enerjisi bile üretebilirler.

 

Biyogaz Sistem nasıl çalışıyor?

 

Çin’de Hindistan’da hemen her bahçeli evde biyogaz sistemi kuruludur. Atıkları atacağınız bir tank; gazı toplayan diğer tank olmak üzere temelde 2 tank kuruludur. Gazın depolanması sorunu evler için çok geçerli değildir. Biogas olarak arattığınızda karşınıza onlarca farklı sistem çıkar. Bu sistemlerin hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Anaerob bakteriler atıkları tüketir ve açığa nihayet metan gazı çıkar. Bu gaz bir hortum yardımı ile ocak, şofben gibi cihazlara gönderilir. Fermantasyon süreci 20 ile 30 gün arasında değişir. Sistem ilk etapta hidroliz sonraki etapta asit oluşumu ve en son etapta metan gazı üretir. Sizi asıl ilgilendiren de metan gazıdır.

 

 

Biyogaz sistemleri

 • küçük hacimli
 • büyük hacimli reaktörler

 

olarak 2 ana kısımda incelenir.

Küçük Hacimli Reaktörler:

 • yüzer çatılı
 • sabit çatılı
 • Torba tipi reaktörler olarak 3 kısma ayrılır.

 

Büyük kapasite Biyogaz Reaktörler ise;

 • Piston akımlı
 • Lagun tip
 • Tam Karışımlı tip olarak 3 kısma ayrılır.

 

 

 

Biyogaz Tehlikeli midir?

 

Sistem belli sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışır. Bir mutfak tüpü ne kadar tehlikeli ise biyogaz sistemi de o kadar tehlikelidir. Ateşle yaklaşmamak; ve düzenli olarak atık tankını ( reaktör) beslemek gerekir. Ayrıca aşırı gaz oluşmasını önlemek için kontrol da gereklidir. Henüz emniyet vanası kullanmayan biyogaz sistemleri olduğu için kontrol şarttır. Yoksa emniyet vanası kullanırsanız sistemi tasarlama aşamasında,  böyle bir sorununuz olmaz. Sistemi evden 20 metre uzağa bahçeye yerleştirin.  Tam verim için reaktör sıcaklık aralığına dikkat etmek gerekir. 18-40 derece sıcaklıkta ideal çalışma ortamı sağlanır.

Biyogaz Oluşumu Ne Kadar Sürer

 

Biyogaz Bekleme Süresi Ne Kadar

 

Bekleme süresi reaktör hacminin ( metreküp) günlük debiye bölünmesi ile elde edilir. Debi birimi gün/metreküptür.

 • Sığır gübresinin 30 gün içerisinde;
 • domuz gübresinin 20 gün içerisinde
 • Tavuk gübresinin 40 gün içerisinde

 

iyice fermente olması beklenir. Biyogaz için sadece bunlar kullanılmaz. Bahçeniz varsa sebze atıklarını sulandırarak da reaktöre atabilirsiniz.

 

Biyogaz Hesabı

diyelim ki 10 tane ineğiniz var. Her biri günde 62 kg gübre üretir. bunları çarparsak: 620 lt gübre /gün elde ederiz. 10 hayvan için 120  lt su eklenmesi gerekir.  Son tahlilde 620 +120 = 740 lt/gün gübremiz olmuş olur.

Pekiyi bu kadar gübre ne kadar metan gazı üretebilir?

Eğer 30 gün beklerseniz

740 lt/gün x 30 gün = 22200 litre metan gazı elde edersiniz.

Benim o kadar ineğim yok, sadece 1 ineğim var derseniz;

bu oranı 10 a bölersiniz ve 2220 lt metan gazı elde ettiğinizi görürsünüz.

12 kg  olan mutfak tüpüne 25-26 litre metan gazı sıkıştırılabiliyor. Hesabınızı siz yapın.

Bir diğer önemli bilgi ise; evde biyogaz yapacaklar; gazın geri kaçmasını engellemek için tek yönlü alev alev geri tepme engelleyicisi olan emniyet valfini takmayı unutmayın. Değişik debilerde ( birim zamanda akan akışkan miktarı) farklı emniyet valfleri satılmaktadır. 18 liradan 110 liraya kadar değişebilen fiyatları vardır.

Bir Kamyon İç Lastiği Kaç Litre Hava Alır

 

Evde biyogaz üretecek olanlar, siboplu iç lastiğe gazı yönlendirebilirler. Oraya giden hortumdan 2 çıkış alabilirler.  Bir kamyon iç lastiği 10 bar basınçla 100 lt hava alabilir. Ancak her gazın sıkıştırma özelliği farklıdır. Bir kamyon iç lastiği tam olarak dolarsa size en az 1 mutfak tüpüne denk metan gazı miktarı verir. Basıncı arttırırsanız 100 litreye kadar gaz sıkıştırma şansınız var.

Pekiyi 30 gün beklemeyi Kaç kez yapacağım?

Biogas energy sisteminin ilk kurulumunda 30 gün fermantasyon için beklemeniz gerekir. Sonrasında hiç beklemeden kullanırsınız. Köyde biyogaz sistemleri bulunmaz bir nimet sayılabilir. Bahçesi olanlar için de aynı durum söz konusudur. Vejetaryen olanlar sadece sebze tüketenler de bol sebze atığına sahip olacağı için bu sistemleri kolayca kullanabilirler. Sorularınız olursa yorum olarak yazın. Cevaplandırılacaktır.

 

 

Evime | Bahçeme Biyogaz Sistemi Kurabilir miyim?

Evet herkes evine böyle bir sistem satın alabilir. Eğer yeterli bilgisi varsa yapabilir de… Ama ben profesyonel yardım almanızı öneririm. Derme çatma iş yapmak tehlikeli olabilir. Biyogaz sistemleri çok yakında bizde de yaygınlaşmaya başlayacak. Devir ekonomi devri ve ekmek aslanın ağzında değil , daha derinlerde… O nedenle tasarruf yapmak şart… Youtube sitesinde bu sistemleri görerek kafanızı iyice karıştırmayın. Her yiğidin ayrı bir sütlaç yiyişi vardır.  Her ülkede farklı modeller geliştirilebilir. Örneğin Hindistan farkı bir model kullanır. Çin ucuza kaçar ve depoyu branda bezden yaparak metreküp fiyatını 30 dolardan pazarlayabilir. Fakat bu depoların ömrü 5-7 yıldır. Sonra yeni bir sistem almanız gerekir. Mesela Çin de başka modeller de var. Evinin bahçesini derin kazıp içine tank yerleştirip çimento ile iyice kapatıp ömürlük sistemler yapanlar da var. Ya da bizde olduğu gibi 3 mavi varil alarak derme çatma yapanlar da var. Metan gazı ile şaka olmaz. Bizdekilerin sistemlerine baktığımda bir çok güvenlik riski taşıyan kusur görüyorum. Gaz tankı aşırı şişerse ve limiti aşarsa, emniyet vanası olmadığı için Bum! ihtimali yüksek. Evinin ahırına sistemi kuranlar var mesela… Yaşam alanınızın 20 metre uzağına yapın sistemi diyesim geliyor. Tank büyüdükçe daha da uzağa yapın.  Bir çok girişimci genç bedava mavi alevi görmek uğruna bir çok güvenlik önlemini es geçiyor.

 • Manometre -gaz basıncını ölçer
 • Termometre
 • Emniyet vanası
 • Atık tankı tam tahliye borusu
 • Kışın donmaya karşı izolasyon malzemesi
 • Gaz kapasitesini ölçen mekanizma
 • çekvalf- emniyet valfi Tek yönlü
 • Basınç arttırıcı sistem
 • flatör( şamandıra)

koymayanlar var. Üste 2 boru koymuş üstelik de PVC boru kullanmışlar. Yani bidonları oynatmanın imkanı yok. Bidonlardan biri su dolu bidonun içnie ters yerleştirilmiş. Gaz doldukça bidon yükselecek. Ee PVC boru ile sabitlemişsin, pay da bırakmamışsın?  Nasıl yükselecek?  Herhal , bidon oynamasın basıncı arttırayım diye düşünmüş de olabilirler. Ancak gaz toplayan bidonun üzerine şöyle yuvarlak bir taş koymak ve iki bidonun bağlantısını şeffaf hortumla yapmak daha makul değil mi?  Dahası mavi bidonun ( reaktor )  tam olarak dolmaması gerekiyor ki; metan gazı orada toplansın. Atıyor tezeği , atıyor tezeği sonra bunu tamamen tahliye-temizleme ihtiyacı doğsa ne olacak? Ne kadar dolduğu da belli değil. Tüm PVC borularını sökmek gerekecek… Ayrıca gaz tankında suyu dengeleyecek bir Flatör yerleştiren görsem dişimi kıracağım. Kardeşim dipsiz kuyu değil ki? Bir mavi bidon işte… Ne kadar doldurduğunu bile görmeden her gün 2 kürek tezek atanlar var.  Sonra gaz oluşmayınca bu sistem boş iş derler. Gazın oluşması için bir aralık bırakmanız gerekir. Bakteriler tezekleri tüketirken bu gazı siz yakasınız ısınasınız diye bırakıyorlar. Siz onlara bırakacak yer bırakmıyorsunuz.:))  Bu kadar geyip yeterli hepinize sınırsız ve yenilenebilir enerji kaynakları diliyorum.

 

Yazar: Enerji Sistemleri Mühendisi / ARH

Biyogaz Hesabı, biyogaz nedir, biogas, yenilenebilir enerji kaynakları, biogas energy, Biyogaz Hesabı, Köyde biyogaz sistemleri 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like