Bilim Haberleri

Çinden Mermi Hızında Trenler

 

Çinden Mermi Hızında Trenler

Teknoloji haberleri kategorimizde Çin kaynaklı hızlı trenler var. Bilim ve teknoloji her gün baş döndüren hızlarla ilerlerken insanların hayatlarında  gereksiz ya da boşa giden zamanları da kısaltıyor ve onlara yaşam için zaman kazandırıyor. Saatte 500 km hızla gidebilen yeni trenler yine Çin’den geliyor. Çin’in yeni trenleri yaklaşık 250 km / saat ile 400 km / s maksimum hızlara ulaşabilir.

Çin bir zamanlar dünyanın en hızlı trenlerine ev sahipliği yapmıştı ve hala yapmaya devam ediyor, ancak iki hızlı tren arasındaki kazada 40 kişinin ölümüne ve yaklaşık 200 kişinin yaralanmasına neden olan ilk deneme 2011 yılında olmuştu.

Ancak devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansına göre, ülke, Pekin-Tianjin Şehirlerarası Demiryolunda 21 Ağustos Pazartesi günü yolcu taşımacılığı yapmaya başlayan yeni nesil mermi hızında trenlerinin dünyanın en hızlısı olduğu söyleniyor yoluna devam ediyor.

Fuxing olarak adlandırılan yeni hızlı trenlerin, 217 mil / saat hızlarda seyahat eden Pekin ve Şangay arasında 21 Eylülden itibaren hizmet vermesi bekleniyor. Ancak trenler daha da yüksek hıza ulaşabiliyor. Xinhua Haber Ajansının verdiği habere göre bu yeni tren modeli saatte 400 km yol alabiliyor. Nerdeyse uçaktan hızlı şekilde karada gideceğiz.

Xinhua Haber Ajansına göre, Pekin ve Şangay arasında günde yedi tur gerçekleştirilecek ve seyahat saatlerini 5 saatten -mevcut 300 km / saat hızında- 4 saat 30 dakikaya çekmesi bekleniyor.

Fuxing trenlerinin hızını perspektif haline getirmek için, ABD’deki Amtrak şehirlerarası yüksek hızlı trenlerin maksimum hızı 150 km-241 km / saat, trenlerin sadece yarısı 161 km /s hızında gidiyor.

Japonya’da, “maglev” teknolojisi olarak adlandırılan manyetik kaldırmayı kullanarak 500 km / saat’e kadar yolculuk yapabilen hızlı  trenler için testler şu an devam ediyor ancak 2027 yılına kadar faaliyete geçmeyecekler.

 

hızlı trenler, teknoloji, bilim, teknoloji haberleri,Fuxing

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like