Cushing Sendromu Nedir

Cushing Sendromu Nedir

Cushing Sendromu bir hormonun aşırı üretimi nedeniyle oluşmaktadır. Bu hormon kortizon hormonudur. Kortizon böbreklerde ve üstündeki bezlerde üretilen bir hormondur. Vücudun her hücresine etki eder. Eğer bu hormon aşırı üretilirse Cushing Sendromu ortaya çıkar. Cushing sendromu vücudun uzun bir süre için kortizol hormonunun yüksek seviyelerine maruz kaldığında ortaya çıkar. Cushing sendromu bazen hiperkortizolizm olarak adlandırılan, oral kortikosteroid ilaç kullanımı neden olabilir. Vücudunuz kendi başına çok fazla kortizol üretebilir. Omuzlarınız arasında şişlik, yuvarlak yüz ve cildinizdeki pembe veya mor çatlaklar kortizol hormonu salındığını gösterir. Cushing sendromu ayrıca yüksek tansiyon, kemik kaybı ve bazen de tip 2 diyabet ile sonuçlanabilir.

Vücudunuzun kortizol üretimini normale döndürmeye yönelik çalışmalar yapılabilir ve semptomlarınızı belirgin şekilde iyileştirebilir. Daha erken tedavi başlarsa, iyileşme şansınız o kadar artar. Cushing sendromu belirti ve bulguları, fazla kortizol düzeylerine bağlı olarak değişebilir. Ortak belirtiler ve semptomlar ilerleyici obezite ve cilt değişiklikleri içermektedir. Bol kilo alımı yağlı doku birikimi, özellikle midsection ve üst sırt çevresinde, yüzde ve omuzlar arasında şişme görülür.Karın, uyluk, göğüs ve kolların derisi üzerinde pembe veya mor çatlaklar ortaya çıkar. Akne de Cushing sendromu belirtisi olabilir. Daha kalın veya daha görünür vücut ve yüz kılları (hirsutizm) kadınlarda Cushing sendromu belirtisidir. Düzensiz adet dönemleri Cushing sendromu belirtisidir. Erkeklerde de Cushing sendromu belirtileri görülebilir.

 

 

• Azalmış cinsel istekler
• Sperm kalitesinin düşmesi
• Erektil disfonksiyon
• Şiddetli yorgunluk
• Kas Güçsüzlüğü
• Depresyon, anksiyete ve sinirlilik
• Duygusal kontrol kaybı
• Bilişsel zorluklar
• Yeni veya kötüleşmiş yüksek tansiyon
• Baş ağrısı
• Zamanla kırıklara yol açan kemik kaybı

Cushing sendromu olduğunuzu gösteren semptomlarınız varsa, özellikle astım, artrit veya inflamatuar barsak hastalığı gibi bir durumu tedavi etmek için kortikosteroid ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza başvurun. Cushing sendromundan hormon kortizolünün aşırı seviyeleri sorumludur. Adrenal bezlerde üretilen kortizol, vücudunuzda çeşitli roller oynar. Örneğin, kortizol kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olur ve kardiyovasküler sisteminizin normal çalışmasını sağlar. Kortizol ayrıca vücudunuzun strese tepki vermesine yardımcı olur ve diyetinizdeki proteinleri, karbonhidratları ve yağları kullanabileceğiniz enerjiye dönüştürmenizi (metabolize etmenizi) düzenler. Ancak, kortizol seviyesi vücudunuzda çok yüksek olduğunda Cushing sendromu gelişebilir. Sorun aşırı kortizol seviyeleri olduğu tespit edilir ve bu oranı dengelemek için ilaçlar verilir. Tedavi bu şekildedir.

 

Kortikosteroid ilaçların rolü

Cushing sendromu vücudunuzun dışındaki bir nedenden (ekzojen Cushing sendromu) gelişebilir. Bir örnek, uzun bir süre boyunca yüksek dozlarda oral kortikosteroid ilaçları almaktır. Prednizon gibi bu ilaçlar, vücudunuz tarafından üretilen kortizolü arttırabilir. Romatoid artrit, lupus ve astım gibi enflamatuar hastalıkların tedavisinde veya vücudunuzun nakledilen organı reddetmesini önlemek için oral kortikosteroidler gerekli olabilir. Bu koşulları tedavi etmek için gerekli olan dozlar genellikle vücudunuzun normal olarak her gün ihtiyaç duyduğu kortizol miktarından daha yüksek olduğundan, fazla kortizolun yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu durum ayrıca vücudunuzun kendi aşırı kortizol (endojen Cushing sendromu) üretimine bağlı olabilir. Bu, bir veya iki adrenal bezin aşırı üretimi veya normalde kortizol üretimini düzenleyen adrenokortikotropik hormonun (ACTH) aşırı üretimi ile oluşabilir. Bu durumlarda Cushing sendromu Hipofiz bezi tümörü (hipofiz adenomu) ile ilgili olabilir. Beynin tabanında bulunan hipofiz bezi olmayan (iyi huylu) bir tümör, fazla miktarda ACTH salgılar; bu da adrenal bezleri daha fazla kortizol yapmak için uyarır. Sendromun bu formu geliştiğinde Cushing hastalığı denir. Kadınlarda daha sık görülür ve endojen Cushing sendromunun en yaygın şeklidir.

Cushing sendromu Tedavi Edilmezse;
• Kemik kaybı (osteoporoz), kaburga kırıkları ve ayaklardaki kemik kırıkları gibi olağandışı kemik kırıklarına neden olabilir.
• Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
• tip II diyabet
• Sık görülen veya olağandışı enfeksiyonlar
• Kas kütlesinin ve gücünün kaybı ortaya çıkabilir.

 

 

Cushing sendromu Tedavi, Cushing sendromu nedir, Cushing sendromu belirtileri

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir