Donanım

DeepMind Teknolojisi Nedir

DeepMind teknolojisi nedir nasıl kullanılır merak edenler için BBC haber kaynağına göre enerji tüketimini %15 oranında azaltan bir sistem. Yapay zekalı bir sistem olan DeepMind sistemini Google  kullanarak enerji tüketimini yüzde 15 oranında azaltabiliyor. Bilindiği gibi bilgi işlem odalarında çok yüksek ısı yayan elektronik devreler var. Bu devrelerin çıkardığı yüksek ısıyı soğutmak gerekiyor. Bunun için de fazla bir enerji gerekiyor.

Hiç Dikkat Ettiniz Mi

deepmind

Dev sunucuları olan büyük şirketler, veri depolama birimlerini ve üslerini hep yıl boyu sıcaklığı sıfırın altında olan ülkelerde kuruyorlar. Bu bir tesadüf değil. Yüksek ısıyı indirmek büyük bir sorun olduğu için Google DeepMind sistemini kullanma yoluna gitmiş.

Yapay zeka ve teknolojik yeniliklerin öncüsü olan Google Amazon Facebook gibi firmaların yapay zeka konusundaki derin araştırmaları malum. Bu araştırmaların milyonlarca dolar harcanarak deneme yanılma metotları ile ağır ağır ilerlediği de malum. DeepMind bu yapay zeka atılımının bir ürünü olarak, veri işleme merkezlerinde çalışan elektronik ve mekanik devrelerin dünyaya yaydığı ısıyı soğuracak bir sistem olması, sistemlerin daha kararlı çalışması ve dünyanın küresel olarak daha az ısınmasına yardım edecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like