Bilim Haberleri

Dejavu ve Reankarnasyon Nedir

Dejavu ve Reankarnasyon Nedir

Dejavu bir olayı sanki daha önce de yaşamış olma hissidir. İnsan daha önce hiç gitmediği bir yere gider, daha önce hiç karşılaşmadığı insanlarla karşılaşır ve ben bunları daha önce de yaşadım hissine kapılır. Pek de hoş olmayan bu hissin ne ile bağlantılı olduğu tam bir araştırma konusu.

Dejavu Nedir?

“Sık ve yoğun dejavu nöbetleri geçiren insanları inceleyen bilim insanları, sorunun beyinde temporal lob adı verilen bölge ile bağlantılı olabileceğini tespit etti. Buradaki sinir bağlantılarında olmaması gereken bir anda ateşleme olduğunda sahte bir anı ve yaşanmışlık hissi ortaya çıkıyor. Bilimsel olduğu söylenemeyecek diğer teorilere göre ise iki paralel evrenin çarpışması ya da reenkarnasyon nedeniyle dejavu hissi yaşanıyor.” [1]

Pekiyi teporal lob denilen şu bölgede, sinir bağlantıları, olmaması gereken bağlantıları neden yapıyor. Ya da o an gördüğümüz şeyi, sanki çok önce yaşamışız hissini vermesi için, geçmişle ilgili sinirlere ulaştıran tetikleyici nedir? İnsan istediği zaman dejavu yaşamıyor. Dejavu, istediği zaman geliyor. Daha fantastik olan ise, bu olayların reankarnasyon ile bağlantılandırılması.

Jamevu Nedir

Jamevu da tahmin edebileceğiniz gibi, dejavunun tersidir. Yani bildik tanıdık insanların ve yerlerin birden yabancılaşması olayıdır. Alzheimer hastalarında oluyor ya, hah işte ondan. Aslında oldukça zevkli ve keyif verici bir durum. Olanları unutmak, insanları unutmak  bebek hafızası gibi  bir hafızaya sahip olmak. Tam bir Tabula Reja ( boş safya) olmak kadar güzeli var mı? Ama bu kafaya ulaşmak için Alzheimer dışında bilinen bir yol yok galiba… eğer tıp bu olayı gerçekleştiren sinir ağlarını kontrol edebilirse, ve anıları bir dokunuşla silebilse, ne güzel olur değil mi? Hayat zaten şimdiki anı kaçırmamız için bizi hep kandırıyor. Anılarımız geçmişte olmasına rağmen, şu anımızı anılarla meşgul ediyor. Onları zihnimizde yeniden kurgulayarak zaman öldürüyoruz. Oysa gerçekte hiç bir şey değişmiyor. Olan, olup gidiyor. Olmayan ise bize kapalı… Sadece AN içinde sıkışıp kalan varlıklarız. bir AN lık hayatımız var. Jamevu anıları yok eder, beyaz bir sayfa açar, sadece “şimdi” de kalmanıza yardım eder. Ama dejavu gibi Jamevu da elimizde değil.

 

 

 

 

Reankarnasyon Nedir

Rivayetlere göre, reankarnasyon, bir ruhun dünya hayatında tekamül edememesi durumunda, kendisine bir daha yer yüzüne gelmesi ve yeniden imtihana girmesi olarak tabir edebileceğimiz bir kıyak geçilmesidir. Hem de evrensel kanunlar çerçevesinde…

Reankarnasyon var mı

Biz reankarnasyon yoktur demiyoruz, vardır da demiyoruz. Ama aynı tip insanların, aynı sokakta aynı şeyi yaptıklarını ve bu olayın tekrar ettiğini iddia edenlere şunu söyleyebiliriz. Daha önce X kişisisin yüzü sakalı giydiği elbise tavrı konuşması tıpatıp aynı görünüyor. Bunun reankarnasyon ile alakası yok. Reankarnasyon diyor ki, ruh kendini kemale erdirmezse, başka zamanda başka bedende başka bir coğrafyada yeniden dünyaya gelme izni alırsa, gelebilir. Ama diğerleri de aynı şekilde gelecek aynı elbiseleri giyecek aynı tarz bıyık bırakacak aynı dükkanda çalışacak demiyor. Biliyoruz ki ruhun cinsiyeti yoktur. Erkek veya kadın için ruh, aynı şeydir. cinsiyet bedenlerde olur. Ruhlarda olmaz. Yani bir ruh kadın veya erkek olarak da gelebilir. Ya da ikisinin arasında bir bedenle gelebilir.

Mantıklı  gelebilecek açıklama;  Dejavu yanlış sinir bağlantılarının bir sonucudur. Yani şimdi gördüğümüz olay, daha taze olduğu halde, sinir hücresindeki bir hokus pokus olayı ile biz bunu geçmişten gelen bir görüntü gibi algılıyoruz. Sonra da vay be! Ben bunu daha önce de yaşamıştım diyoruz.

 

Lahiri Mahasaya Dejavu Hikayesi

Kriya Yoga öğretisinin  babalarından biri olan Lahiri Mahasaya Hindistan da bir şirkette muhasebeci olacak çalışmış. Yıllar sonra tayini Himalaya yakınlarında bir kasabaya çıkmış. Gün boyu boş zamanı çok olduğundan Himalaya eteklerinde kır gezilerine çıkarken, günün birinde beyazlara bürülü , bastonlu bir adam ona seslenmiş. Benimle gel! Lahiri şaşırmış ve adamı takip etmiş, ta mağaraya kadar… Mağarada onu Babaji isimli  bir başka bilge karşılamış. Oğlum demiş seni bekliyordum. 30 yıldır seni izliyordum. Sonunda hasret bitti. Kavuştuk! Lahiri bu adamı tanımıyormuş, bir an önce bu garip yerden ve bu garip adamdan kurtulması gerektiğine kanaat getirmiş  ve kasabaya dönmesi gerektiğini söylemiş. Akşam olmadan gitmeli ki yolunu kaybetmesin. Babaji gülümsemiş, onun için hazırladığı battaniyeyi yatağı göstermiş. Bunları hatırlıyor musun? Diye sormuş. Lahiri hatırlamamış. Babajı yanına yaklaşıp alnına hafifçe bir şaplak atmış ve o anda zihninde, daha önce bu mağarada kaldığı yıllar boyu hatıralar dökülüvermiş. Göz yaşlarına boğulmuş ve Babaji’nin ayaklarına kapanmış.  Bu hikaye Bir yoginin otobiyografisi  isimli kitabında Paramahansa Yogananda’nın kendisi tarafından kaleme alınmış. Yogananda da Kriya Yoga ustalarından biridir.

reankarnasyon nedir, dejavu nedir, reankarnasyon ve dejavu, dejavu, kriya yoga, bir yoginin otobiyografisi, lahiri mahasaya

 

[1] kaynak: 

1 Comment
  1. ibrahim m. 2 ay ago
    Reply

    bu kitabı okudum harika ve çok ilginç bilgilere yer veriyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like