Donanım

Deniz Altından 60 TB İnternet Gelecek

Deniz Altından 60 TB İnternet Gelecek

 

Fiberoptik haberleşme teknolojilerinin internet haberleşme alanında yaygınlaşması ile 10 milyon kat daha hızlı internet yakın zamanda hizmete sunulacak. Hem daha güvenilir hem de ışık hızında internet bir saniyede tam 60 TB veri hızına ulaşacak. Şimdilik Japonya ve ABD için bu hızlarda internet verilecek. Google deniz altından fiber teknolojisini hayata geçiriyor.

Fiber Teknolojisi nedir

Bakır elektronları ile sağlanan iletişim yerine, cam kablolardan ışık ile iletim teknolojisine dayanan fiber teknolojide, elektrik kesintisi veya kaçak veri çalma ihtimali yok.  Çok sağlam olarak üretilen fiber kablolardan bilgi ışık olarak hareket ediyor. Üstelik deniz altından geçirilen fiber optik kablolar güvenliği bir kat daha da arttırıyor. Kıl çapında incecik kablolar dış etkilere karşı özel bir kaplama ile kaplanıyorlar ve uzun yıllar hiç bir hata vermeden çalışıyorlar. Deforme olan veya kırılan bir fiberoptik kablonun yeniden onarılması için özel birleştirici makineler 1/1000 hata bile kabul etmeden kabloları birleştirebiliyor. Çünkü ışığın kırılarak ilerlemesi sebebiyle iç yüzeyin tamamen pürüzsüz olması gerekiyor, yolda çıkacak aksaklıklar ışığın açı değişimlerine neden olabilir. Böylece veri istenilen hızda hatasız olarak iletilemez.

fiber-

Google’den Hızlı internet için 300 milyon dolar

Google bu işe 300 milyon dolar yatırdı. NEC China TELECOM, China MOBİLE ve diğer ortaklarla birlikte yapılan bu girişim 2014 yılından beri devrede. Ülkemizde ortalama 16/32/64/128/256 MegaBit hızlarda internet verilirken, GigaBit ve bunun da 1000 katı olan TerraBit kavramları ortaya çıktı. Bazı insanlar Bit ve Bayt kavramlarını karıştırıyorlar. 1 ve 0 birer bit iken bu verilerden 8 adeti bir bayt oluyor. Tüm elektronik sistemler aslında 1(var) ve 0(yok) temeline göre çeşitli sayı sistemlerinde kodlanarak çalışıyor. Buradaki var (1) elektrik akımının varlığını ( mikro volt seviyeler) (0) ise elektrik akımı yok demek oluyor.

Daha hızlı ve Daha Güvenli İnternet

Okyanus boyunca 5592 mil uzanan hat gittikçe daha da genişletilecek. Tüm iletişim fiber optik kablolarla sağlanacak ve bant genişlikleri inanılmaz derecede arttırılacak. Sistem 60 km’de bir kurulacak istasyonlarla daha hızlı veri transferine hizmet edecek. 100 farklı dalga boyu ile sağlanacak haberleşmenin bize sunacağı hız şimdikinin tam 10 milyon katı olacak. İstasyonlar sinyal tekrarlayıcılar olarak kullanılacak.

NEC China TELECOM, China MOBİLE,fiber internet nedir, fiber nedir, hızlı internet,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like