Enerji Mühendisliği

Denizden Hidrojen Yakıtı Elde Ediliyor

Denizden Hidrojen Yakıtı Elde Ediliyor

Central Florida Üniversitesi'nden araştırmacılar  deniz suyundan hidrojen yakıtı üretmek için yeni bir yol geliştirdi. Yeni yöntemle yakıt olarak kullanılacak hidrojen gazı  aynı zamanda doğal olarak en bol bulunan element olarak biliniyor, özellikle de bu, daha az pahalı ve hidrojen yakıtı üretiminde bir artışa neden olabilir, şu anda kullanılan yöntemlere göre çok daha fazla etkilidir; su ve organik bileşikler ve hidrokarbonlar içinde olduğu haliyle işlenebilir ve yakıt olarak hidrojen kullanılabilir.
 Enerji ve Anveromental Bilim dergisinin haberine göre, araştırmacılar geliştirilmiş bir titanyum dioksit, ince bir kaplamayla kaplı oyuklar nano-tanecikleri içeren, karma bir malzeme ile ikinci kükürt molibden bir katalizörden yararlanan deniz suyundan hidrojeni ayrıştırmayı başardılar.
Ve temiz bir yakıt olarak hidrojen, H2 gazı kullanımına dayanır; çünkü bu gazın yanması su buharı ürettiğinden çevreyi hiç kirletmez. hidrojen yakıt bir kilogramı ile üretilen enerji, fosil yakıt 2.8 kg  benzinden elde edilen temiz enerjiye eşit olduğu gibi bunun yanında  daha etkilidir.

 

 

 

 

 

Ekonomik ve çevresel fizibilite

  Su ile ekstre edilmiştir olarak "elektroliz" kullanılarak, "yeniden yapılanma" adı verilen bir yöntemle Hidrojen saf olarak elde ediliyor.Çalışma, bu faktörün en önemli özelliğinin deniz suyundan hidrojen çıkardığı, özellikle de daha önce geliştirilen katalizörlerin çoğunun sadece saf su kullanarak bunu yapabildiğini gösteriyor. Bu teknolojilerin uygulamaya konulması çok sınırlı; su arıtımının hidrojen yakıtı üretmek üzere yapılandırılması ekonomik olarak masraflı. Ancak yeni nanotüp, sert tuzluluk koşullarına, hatta hidrojenin çıkarıldığı sudaki mikroorganizmaların varlığına rağmen hidrojen gazı üretebilir.

 

yenilenebilir enerji kaynakları, yeşil enerji, temiz enerji, hidrojen gazı, hidrojen yakıtı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like