Donanım

Devlet Karşılıksız Maaş Veriyor

Devlet Karşılıksız Maaş Veriyor

Devlet karşılıksız işsizlik maaşı veriyor. Finlandiya’da 2000 vatandaşa son 5 aydır karşılıksız ve doygun maaş veriliyor. Hem de hiç bir koşul aramadan… Bu şekilde hızla koşuşturan dünyanın hızı altında ezilmekten korunan işsiz insanlar rahat bir nefes alarak; geleceğe yönelik daha ayrıntılı plan ve projeler üretmek için şans ve zaman buluyorlar.

İşsizlere Maaş

İşsizlere maaş bağlayan Finlandiya hükümetinin bu tutumu hem övgü hem de eleştiri alıyor. İşsiz insanların maddi rahata kavuşmalarının onları daha da tembel hale getireceğini savunanlar olduğu gibi; bu girişimin işsizlerin yaratıcılığını arttıracağını savunanlar da var. 5 aydır uygulanan bu sisteme göre 2 yıl boyunca her yıl 560 Euro alacak olan işsizler için yeni iş girişimleri fırsatı doğdu. Düzenli maaş alan Finlandiyalı vatandaşlarla yapılan röportajlara bakıldığında; onların bu durumdan çok memnun oldukları görülüyor. Yeni iş projeleri üzerinde daha çok kafa yorduklarını ifade eden işsizler iş başvurularına daha büyük ilgi ile yaklaşmaya başladı. Bu sistemin en güzel yanı da kayıtsız şartsız herkesin bu maaştan istifade edebilmesi…

 

 

E tabi bilinçli bir toplumda ihtiyacı olmayan insan bu maaşı almak için başvuruda bulunmaz. Kayıtsız şartsız olarak işsiz maaşı alan işsizler, işe kavuştuklarında bu yardımdan feragat edebiliyorlar. Bu da onların isteğine kalmış. İndependet.co.uk sitesinin haberine göre Finlandiya’da işsiz ve aç insanın kalmaması adına yapılan bu girişimin başarılı olması bekleniyor. Finlandiya’da işsizlik bir sorun olmaktan tamamen çıkıyor.

 

işsizlik maaşı, işsizlere maaş, finlandiya işsizlik maaşı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like