bilişim

DGS 2016 sınav Sonuçları

DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu öğrenciler tarafından merakla cevap arıyor. ÖSYM’nin resmi sosyal medya hesabından bayram sonrasında DGS sınav sonuçlarının açıklanacağı bilgisi duyurulmuştu.. Bu açıklama üzerine öğrenciler DGS sınav sonuçlarının dün açıklanacağını bekliyorlardı. Meraklı bekleyiş sürüyor.. DGS sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak..

DGSsınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler heyecanla ÖSYM‘den gelecekDGS sonuçlarını bekliyor. ÖSYM’nin yaptığı son açıklamaya göre DGS sınav sonuçlarının bu hafta açıklanması bekleniyor. Peki DGS sınav sonuçlarıbugün açıklanır mı?

ÖSYM resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada sonuçların Kurban Bayramı’ndan sonraki hafta içi yani bu hafta içinde açıklanacağını duyurdu.
Meslek Yüksekokulları ile açıköğrtim önlisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin lisans öğretimine geçebilmesi için uygulanan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) soru ve cevapları ÖSYM’nin resmi sitesinde yayınlandı.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin İnternet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundanyararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Yerleştirme işlemi, adayların 2016-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.”

kaynak :http://www.hurriyet.com.tr/

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like