Yaşam ve Sağlık

Dünyadaki En Pahalı 17 Madde

Dünyadaki En Pahalı 17 Madde

 

Malzeme Bilimi gün geçtikçe bilim ve teknoloji paralelinde gelişiyor. Malzemeler kimyasal fiziksel özellikleri farklı olan milyonlarca farklı nesnenin birbiri içinde eritilerek ve ya saf halde üretilmesi ise insan yaşamını kolaylaştıran konforunu arttıran en önemli yapılardır. Teknoloji kategorimizde Dünyadaki En Pahalı 17 Malzeme ele alınacaktır.

Safran  Baharatı/ gram başına 11 $

 

Bu baharat, harika tadı ve çok yararlı sağlığa faydalı özellikleri ile biliniyor.  Üretim süreci oldukça zaman ve emek gerektirir, ancak safranın lezzeti ve şifa özellikleri diğer baharatlarla karşılaştırılamaz bile. Bu nedenle gramı 11 dolara satılıyor.

 

Platinum Malzeme/ gram başına 60 $

 

Platin grubunun bir metali ve son derece nadir bulunan bir metal. bir ton topraktan yaklaşık 0.001 g rodyum elde edilebilmektedir.

Gergedan  Boynuzu /gram başına 110 $

 

Boynuzlar, tıbbi yararları açısından ve bıçak sapı malzemesi olarak kullanılması açısından son derece yararlı bir maddedir. Gergedan sayısı az ama insanların ihtiyaçları sınırsız olunca bu neslin tükenme tehlikesi baş gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Painite / gram başına 9,000 $

Bu taş o kadar seyrek ki, çok az kişi aslında var olduğunu biliyor. Turuncu veya kırmızımsı-kahverenge sahip bir mineraldir ve sadece 60 yıl önce keşfedilmiştir. Bugün dünyada bu taşlardan sadece birkaç yüz tane var.

 

 

Taaffeit / gram başına 20,000 dolar veya karat başına 4,000 dolar

 

Değerli bir menekşe, pembe, kırmızı veya beyaz renkte bir taş. Elmaslardan daha nadir bulunduğu için bu taş tam bir efsane haline geliyor. Ama yine de mücevher olarak kullanılmadığı için gramı 20 bin dolarla sınırlı kalıyor.

 

 

Trityum / gram başına 30.000 $

 

Bu gaz aydınlatmada kullanılan bir gazdır. Fakat işin daha derin boyutu var ki  Bir litre trityum üretmek yaklaşık 15 milyon dolar harcamak gerekiyor.

 

 

Elmas / gram başına 55.000 $

 

Elmasın büyüleyici güzelliğini zarafetini bilmeyen yok. Milyonlarca yıldır veya abartmayalım binlerce yıldır elmas zenginliğin asaletin sembolü olarak kaldı ve öyle kalmaya devam edecek.

 

Kaliforniyum – gram başına 25-27 milyon dolar

Şimdiye kadar rastlanan en pahalı kimyasal elementtir. 1950’de keşfedilmesinden bu yana yalnızca bir kez sentezlenmiştir. Bir gramı için 25 milyon dolar ödemeniz gerekir.

 

Antimadde / gram başına 62.5 trilyon dolar

 

Dünyadaki en pahalı maddelerden biri… Bir miligram pozitron üretimi 25 milyon dolar harcanır. Teorik olarak, gelecekte antimadde yakıt olarak kullanılabilecektir. Ama bugünkü dezavantaj şudur ki , sadece bir gram yapmak için tüm insanlığın yaklaşık bir yıl dinlenmeden çalışması gerekiyor. Bu günkü teknoloji bu kadar sınırlı kalıyor.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like