Bilim Haberleri

Düşünce Gücü ile Makinalara Hükmetmek

Düşünce Gücü ile Makinalara Hükmetmek

Bu başlık yıllar öncesinde sizlere hayal gibi gelse de aslında teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, insanların bu yeniliklere alışması ve ayak uydurması gerekiyor.

Düşünce gücü makinelere iletilebilir mi? Sorusu cevabını buldu. Nitekim Lozan Federal Politeknik Okulundan Profesör Jose Milan, makinelerin düşünce gücü ile kontrol edilebileceği yeni bir sinirsel arayüz oluşturdu. Bu teknoloji, felç kişilerin yaşamını önemli ölçüde kolaylaştıracak büyük bir buluş olarak görülüyor. Ayrıca bu buluş uzaktan robotları kumanda etmek için de kullanılabilecek. Felçli bir insan, uzaktaki bir akrabasını özlediğinde internet ile herhangi bir haberleşme ağını kullanarak bilgisayarı düşünerek yönlendirecek ve görüntülü görüşme sağlayabilecek. ya da doktor ile acil görüşme de sağlanabilecek.

 

Düğün veya herhangi bir toplantıya sadece düşünerek ve makineleri harekete geçirerek katılmak mümkün olacak. Teknolojinin tekerlekli sandalyeler üzerine entegre edilmesi ile, felçli insanlar artık elleri kolları çalışmadan da tekerlekli sandalyeye hiç kimsenin yardımı olmadan yön verebilecek. Hız düşürebilecek. hız arttırabilecek. Bunun için dikkatini makineye yönlendirmesi yeterli olacak. Son derece karmaşık algoritmalar kullanılarak üretilen düşünce gücü ile makine kontrolü ya da düşünce gücü ile bilgisayar kullanımı önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacak.

düşünerek bilgisayar kullanma, yapay zeka, uzaktan kumanda robot

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like