Elektrikli Araba Alma Nedenleri

Elektrikli Araba Alma Nedenleri

 

Elektrikli araba günümüz teknoloji alanının en popüler aracı olmaya devam ediyor. Dünya tükenmekte olan fosil yakıtlardan ve onların karbondioksit emisyonundan kurtulmak ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için yenilenebilir enerji alanında daha fazla yol katetti. Teknoloji ve bilim alanlarında hızlı ilerlemelerle insanların yaşam ( zenginlerin) konforları her geçen gün daha da artıyor. Mesela araba firmaları elektrikli, hibrit araç pazarına yöneliyor. Bunlardan biri de Nissan firması. Nissan firması Tamamen otonom çalışma ve 600 kilometreden fazla bir sürüş menzili sunan bir araba üretti, , tamamen elektrikli bir çaprazlama konsept aracı olan Nissan IMx, bu yılın başlarında Las Vegas Kongre Merkezi’nde CES 2018’de sergilendi.

 

Elektrikli araba avantajları

 

Elektrikli otonom araçların sera gazı emisyonlarını, trafik sıkışıklığını, otopark talebini, sigorta maliyetlerini ve trafik ölümlerini büyük ölçüde azaltacak. İnsan hatası nedeniyle oluşan kazaları minimize edecek. Araçların tamamen sürücüsüz internet ağını kullanarak güvenli bir şekilde ilerlemesi gündemde. bu gün için 150 bin km yol kat eden elektrikli araçlar için ön  görülen batarya ömrü, 700 bin km olarak düşünülüyor. Elbette bu alanda sıkı bir rekabete ihtiyaç var. En iyi modeli en ucuza hangi firma verebiliyorsa bu işin kaymağını o firma yiyecek. Tesla’da da maliyetleri düşürmede sıkıntılar yaşandığı için çeyrek yılda yüz milyonlarca dolar zarar söz konusu oldu.

 

 

 

  • Elektrikli araçlar sürücüsüz olacak
  • Elektrikli araçlar daha güvenli olacak
  • Elektrikli araçlar daha uzun ömürlü olacak
  • Elektrikli araçlar doğayı kirletmeyecek
  • Elektrikli araçlarda yakıt derdi olmayacak

 

30 km yolla 2 dolarlık elektrik harcayan arabayı Nissan üretmeyi başardı. 30 km yol gitmek şehir içinde 2.5 lt benzin yakarsa, 13 lira bir harcama sorunu ve dünyanın ömrünü bitiren karbondioksit emisyonu sorunu var. Ancak elektrikli araçlarda bu maliyet ortalama yarıya iniyor ve doğayı kirletme derdi olmuyor. Elektrik için bir çok yol bulmak da ayrı bir konu tabi. Güneş panelleri güneşten enerji üretebilir ve bedavaya olarak elektriğinizi kullanabilirsiniz. Arabalar için de kendi kendine yetecek enerji üretecek mekanizmalar üretilebilir. Bu çok da zor değil. Nissan IMx özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için videoyu izleyin.

 

 

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir