Bilim Haberleri

Elektrikli Arabalara Geçtik Ama…

Elektrikli Arabalara Geçtik Ama…

Elektrikli arabalara geçtik. Ne kadar güzel bir gelişme hem benzinli hem elektrikli Hybrit sistemlerle çalışan şehir içinde elektrikli şehirler arasında benzinli giden araçlar olduğu gibi tamamen elektrikle çalışan sistemleri kullanan araçlar da hayatımızda yer edinmeye çalışıyor. Fosil yakıtlar karbon salınımı sera etkisi küresel ısınma hava kirliliği derken enerji form değiştiriyor ve elektrikli yenilenebilir temiz kaynaklara yöneliyor. Öyle olması güzel, güzel de aküleri şarj etmek biraz sorun olmayacak mı?

Olacak elbet…

Aküleri şarj etmek şarj için beklemek ileride büyük sorun. Benzin mazot alırken 3-5 dakikada depo fulleyebiliyoruz ama şarj ve hızlı şarj istasyonlarında en azından 30-45 dakika beklemek gerekebilir. Ayrıca fosil yakıtların ömrü tükeniyor ve kısa süre sonra bir çözüm üretilmezse dünya enerji kaynağını kaybedecek .Daha şimdiden enerji alanında büyük Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.  Dünyanın enerjisi tükenmemeli. Dahası yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına dünyanın daha fazla ihtiyacı var. İşte bu yüzden yeni teknolojilere ihtiyaç var.

 

Nedir  O teknolojiler?

Efendim bir sürü masraf, şarj istasyonlarının kurulumu bekleme süresi ve bin türlü sorunla karşılaşmak galiba gelmeden tarih olacak. Çünkü Purdue Üniversitesi bu konuda başarılı çalışmalara imza atmış görünüyor. Bu konuda çalışan ekip hibrit araçlarının  akaryakıt akışkanlarını yeniden doldurmak için sıvı elektrolit geliştirdiler. Bu enerji depolama sistemi ile harcanan akü sıvıları ve elektrolitleri yeniden toplanabilecek ve sonrasında yeniden şarj için herhangi bir enerji santraline götürülebilecek. Petrolü kullanmak yerine harcanan elektrolitleri yeniden işleyecek bir teknoloji geliştirildi.  Yakıt istasyonları araçlara metanol-etanol- ve su çözeltisi dağıtarak bu işi kolayca çözebilir. Akülerde kullanılan elektrolit bir çok kez kullanılabilir olacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like