Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşı

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşı

Enerji sistemleri mühendisi ne kadar maaş alır, Enerji sistemleri mühendisi tam olarak ne iş yapar? Enerji sistemleri mühendisi çalışma şartları nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğimiz bu yazımızda, Enerji sistemleri mühendisi maaşı en çok merak edilen konu olduğundan ilk olarak bu konuya değinelim istedik. Efendim, rivayet edilenlere göre, bir enerji mühendisi maaşı 3000 tl ile x milyon tl arasında değişebilir.

Bu nasıl bir cevaptır dediniz duyuyorum. Ama gerçek böyle. Aslında tam gerçeği şu olacak  bir enerji mühendisi maaşı  0 TL den başlar milyon TL ye kadar gidebilir. Bu kriteri belirleyen şey, zeka atılganlık cesaret güçlü sermaye girişkenlik ve bittabi şanstır. Sadece fakülteden edinilen bilgilerle piyasada büyük paralar kazanmak hayalden öteye gitmez. Bir mühendis su gibi İngilizce Fransızca Almanca konuşabilmeli, diğer dünya mühendisleri ile global anlamda bir iletişim kurabilmelidir. İşe alan firma ne diye alacak işe? Havalı bir etiketi var diye mi? İş üretilecek iş… Bu işin başka bir açıklaması yoktur.

 

Enerji sistemleri mühendisi

Enerji sistemleri mühendisi, var olan enerji kaynaklarının verimini daha da arttırmaya yönelik çalışan zeki kişidir ya da öyle olmalıdır. Mezun olmadan önce bile kafasında bir sürü proje aydınlanmalı. Hem de en ince detayına kadar… Dile kolay başa zor tam 4 yıl okumak var bu için içinde. En az 4 yıl da diyebiliriz. Derslerin çok kolay olmaması, iterasyonlar, akışkanların analizi, ve diferansiyeller, temel imalatlar, otomatik kontroller, temodinamikler sizi daha fazla fakültede tutmak için konulmuş engeller gibi duruyor. Çalışılmazlarsa pek de sevimsiz derslerdir ama çalışılıp anlaşılırlarsa, tadından yinmezler.

Ama işin aslı, dünyanın tüm mühendislikleri böyle değil mi kardeşim? Ne yani bir bilinmeyenli denklemlerle mi geçiştirilecek koca 4 yıllık teknoloji fakültesi?… El insaf…

Sermaye Dedik…

Çok güçlü sermayesi olan iştirakçiler bu alanda çok güzel şeylere imza atabilirler. Yenilenebilir enerji kaynakları alanında buluşlara imza atabilirler.  Sermaye bu tür girişimler için çok önemlidir. Büyük sermayeli işlerin büyük getirileri de olur. Ama zaten büyük sermaye varsa;  her türlü o para geliştirilebilir diyebilirsiniz. Öyledir tabii..

 

ÇAP Kariyer

Bir enerji mühendisi kolaylıkla- kendi üniversitesi de bu imkanı tanıyorsa- ÇAP yapabilir ve başka müh. Diplomalarını da alabilir. Ayrıca yüksek lisans yaparak yükselebilir.  Alanında kariyer yapabilir.  Öğrenci iken yeni çalışmalara araştırmalara katılabilir. İngilizce + başka bir yabancı dili geliştirme konusunda tüm enerjisini sarf edebilir. Çünkü nereye giderse gitsin mutlaka yabancı dil sorunu onun karşısına çıkacaktır. Dil sınavlarına ve ALES sınavına girerek  yüksek lisans yapabilir , doktora yapabilir iyi puanlar aldıktan sonra üniversitelerde bir çok pozisyonda çalışabilir. Ya da formasyon dersleri de alarak ve okul bitiminde KPSS sınavına girerek teknik liselerde meslek liselerinde öğretmenlik de yapabilir. Kendi işini kurabilir kendi alanında çalışabilir. Para yoksa bir çok devlet teşviklerinden kredilerden istifade edebilir.

 

Her bir mühendis adayı mezun olmadan önce, çoktan projesini/ yolunu hayatını belirlemiş olmalıdır.  İngilizce ve bir ek dil daha (tercihen Almanca-Fransızca Arapça ya da Japonca) öğrenmelidir.  Hatta sınıfta arkadaşlarla ve varsa yabancı uyruklu öğrencilerle İngilizce sohbetler yapılarak pratik kazanılabilir.

Bilgisayar Auto CAD proje çizim programlarını gözü kapalı kullanabilmelidir.  Analiz tablolarını okuyabilmeli, fiziksel dünyanın tabiatının aslını çözebilmiş olmalıdır. Ek olarak diğer müh. Alanlarına göz dikmelidir mesela elektrik ve makine alanlarında çalışabilir.

 

Tüm bunlar için parayı sevmekten önce, bu programı sevmek gereklidir. Para gelebilir veya  gelmeyebilir. Ama her iş sevildikçe ve başarılı yapıldıkça para da sizi takip edecektir diye umuyorum.

 

Enerji Mühendisi Maaşı Ne  Kadardır?

Efendim bir fıkra ile izah edeyim. Adamın bir iş ilanı için bir şirkete başvurur. İşveren görüşme sonlarına doğru ne kadar maaş istediğini sorar. Fıkra bu ya adam 10 bin lira ister. İş veren hemen atılır biz çalışanlarımıza 25 bin dolar ödüyoruz lojman imkanı ve bir Jeep veriyoruz demiş. İşi almaya çalışan bizimkisinin gözleri fal taşı gibi açılmış. Ne diyeceğini bilememiş ve ” Şaka yapıyorsunuz!” demiş gülümseyerek…

 

İşveren ciddi ciddi  şöyle demiş : ” valla  şakaya önce siz başladınız!”

-?!?!!!!!….

Enerji mühendisi olsun veya başka bir mühendis olsun her mühendis bana göre kendi maaşını belirler. Bu şaka değil, derin düşününce ve harekete geçince ve işiniz de rast gidince hak vereceksiniz. Yani özellikle mühendislik alanında kişinin kendini son derece iyi yetiştirmesi gerekir. Her alanda gelişmiş bir algıya yeteneğe sahip olması gerekir. İyi ve iş gören bir çevresinin de olması gerekir.  Sonrası çorap söküğü gibi gelir. Yani inşallah…

Kolaylıklar dilerim.

Etiketler, Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşı, Bilgisayar Auto CAD, Enerji sistemleri mühendisi

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.