Enerji Sistemleri Mühendisliği

Enerji Sistemleri Mühendisliği

“Ülkemizde ve dünyada enerji kaynakları kıs, kullanılan fosil kaynakları az, hava kirliliğine, dolayısı ile küresel ısınma ve iklim değişikliği aldı başını gidiyor, gibi nedenlerle enerji konusunun çok önemli bir sorun olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur” falan fistan…

Enerji kaynakları tükeniyor ve bu alanda var olan enerji kaynaklarını daha iyi yönetecek mühendislere ihtiyaç var falan fistan…….

Efendim Bu nedenlerle mevcut enerji kaynaklarımızın uygun şekilde kullanılması yeni enerji kaynaklarının araştırılması ve kullanılması yeni sistemlerin ve süreçlerin geliştirilmesi, uygulanması enerji verimliliği ve enerji ile ilgili pek çok konuda çalışabilecek nitelikli insan gücü yetiştirilmek amacıyla bu bölüm açılmıştır .

Çok ilgi çekici cazip, ve en az 4 yıl boyunca zihinsel olarak büyük bir evrim geçirmenizi sağlayacak, daha ayrıntıcı ve daha detaycı bakış açıları kazandırabilecek bir bölümdür enerji mühendisliği… Bu alanı okumak zor ve bölümün dersleri çok ağır.  Nereden mi biliyorum? 4. sınıftayım da ondan biliyorum.  Asıl önemli olan , kişinin matematik ve fizik -kimya sevmesi, teknik çizimi sevmesi daima teknik bakış açısı ile bundan sonraki süreçte de teknik insan olacağını bilerek hareket etmesi gerekir.  Rüzgar türbinleri, güneş panelleri hesaplamaları en son verilen kek derslerdir. Makine mühendisliği derslerinin hemen hepsini alıyorsunuz. Ayrıca elektrik mühendisliği derslerinin de önemli bir kısmını alıyorsunuz. Tam vasıflı bir mühendis olmanız için 2 kere 1 ay, bir kere  de 4 ay staj yapıyorsunuz. Yani hangi alanda çalışacaksanız o alanla ilgili çalışan kurumlarda staj yapmanız daha güzel olur.  Gerçi çalışacağınız alanı siz seçmeyeceksiniz. Böyle bir lüksünüz yok. Ne iş bulsanız ona dalacaksınız. Tecrübe kazanmak için belki ayda bin liraya bile çalıştırırlar sizi. Sonra siz yüksek lisans filan düşünürsünüz. Dersler çok ağır olduğundan bunu başarmak zor. ALES sınavı ve DİL sınavını geçtiğinizde, boş bir üniversite kontenjanı bulursanız ve kader size izin verdiyse yüksek lisans yaparsınız. Böylece yüksek enerji mühendisi olursunuz. İşten haber vermemi bekliyorsunuz ama inanın bu tamamen size bağlı biraz da çevrenize ve yaşadığınız yere bağlı…

Eğer köy yerinde ikamet ediyorsanız böyle bir yerde enerji mühendisi iş bulamaz. Kasaba ilçe ve bir çok ilde de iş bulamaz. Ancak gelişmekte olan yenilenebilir enerji alanlarında, güneş panelleri şirketlerinde, enerji şirketlerinde şansınızı deneyebilirsiniz.  KPSS kasayım diyenler bu alanda 95 üstü almalı… Öğretmen olmak isteyenler formasyon alıp, ( paralı) sonra KPSS kasmalı ki, madem öğretmen olacaktın ne diye buraya geldin demezler mi adama?

Kendini geliştirmeden işe girmek yok. Kendini geliştirmek şöyle:

 

  • çok iyi ingilizce bileceksiniz
    Kimsenin aklına gelmeyen orjinal fikirleriniz olacak
    Takım ruhu  uyumu
    ek olarak bir dil daha bileceksiniz
    en az bilmem kaç yıl iş tecrübesi olacak

 

yeni mezun olmuş biri, nasıl 2-3 yıl tecrübeli olsun? Bunu düşünen yok zaten. Hasılı bu bölümü okumak isteyen insanlar, ev bark iş ve para sahibi olup da bunlara ihtiyacı olmayan, fizik ve matematiğe aşık olan, fentezi peşinde koşacak, sıradışı meraklı insanlarsa bu bölüm tadından yinmez. Ayrıca yüksek lisans kasmak isteyenler için de enerji mühendisliği güzel bir bölüm.  Ufuk açıyor. Bazı üniversitelerde yan dal çift ana dal gibi olanaklar varsa mutlaka kullanılmalı…

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

İşe göre değişir, ne iş yapacağınız önemlidir. Bir traktör fabrikasında çalışırsınız, iyi bir analizcisiniz, bilgisayar solid- autocad filan bilirsiniz işte o zaman 5-6 bin lira alabilirsiniz. Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları sabit değildir. Kuruma göre ve duruma göre değişir.  Kendi işinizi kursanız ve şansınız yaver giderse, ileride de oda açılırsa ve imzanıza ihtiyaç duyulursa harika olabilir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği sıralama

Son derece düşük puanlı bir bölümdür. Çünkü okunması çok zordur.

Enerji Sistemleri Mühendisliği iş ilanları

Kariyer nette var ayda yılda bir 1 kişi alırlar ama yukarıdaki imkansız şartları koşarlar. Bazen kıyıda köşede, sadece yönetici yard. pozisyonunda mühendis aranabilir. O ilanlara hemen zıplamak lazım.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir